Seryjna produkcja An-158 możliwa już w przyszłym roku

Seryjna produkcja An-158 możliwa już w przyszłym roku
Po rozwiązaniu istniejących problemów, uruchomienie seryjnej produkcji samolotów An-158 możliwe jest już w 2019 roku.

 

Powiedział o tym w wywiadzie dla LIGA.net prezes przedsiębiorstwa państwowego (PP) "Antonow" Ołeksandr Donec.

"Po pomyślnym rozwiązywaniu istniejących problemów, myślę, że faktycznie uruchomimy produkcję w przyszłym roku. Teraz trzeba zawrzeć odpowiednie umowy z dostawcami, wpłacić zaliczkę. Termin wykonania części u zagranicznych firm to od 6 do 9 miesięcy. Następnie w ciągu pół roku odbędzie się dopracowywanie samolotu, pół roku przeznaczamy na badania, a następnie - uzyskanie certyfikatu w Państwowej Służbie Lotnictwa Ukrainy. Ale te zabiegi będą wykonywane równolegle z procesami montażowymi podczas produkcji" - powiedział Donec, odpowiadając na pytanie o możliwych terminach uruchomienia seryjnej produkcji An-158.

Mianowany pod koniec maja nowy prezes PP "Antonow" podkreślił, że w najbliższej perspektywie zadaniem numer jeden jest uruchomienie seryjnej produkcji, w szczególności, rozpoczęcie produkcji samolotów An-158 i An-178.

"W cechu montażowym stoi u nas linia do158 modelu w różnym stopniu gotowości. Bardzo liczymy na to, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy - roku zaczniemy wyposażać je pokładowym systemem elektronicznym krajowej i zachodniej produkcji" - zaznaczył.

Według Donca, proces zastępowania importowanych części jest "bardzo trudny".

"Na przykład, 158 model posiada certyfikat, jest w eksploatacji, ale z rosyjskimi częściami i materiałami. Trzeba je wymienić, przeprowadzić z nowym sprzętem cykl testów, nie tylko laboratoryjnych, ale i lotniczych. Jest to dość duża ilość – około 35% ogólnej liczby próbnych prac, które odbywają się na zupełnie nowej, stworzonej od podstaw maszynie" - powiedział szef przedsiębiorstwa.

Dodał, że teraz nowa wersja samolotu utworzona jest w 80%: "Czyli wiemy, jakie systemy będą montowane, kto będzie dostawcą i jak szybko możemy je uzyskać. Co do pozostałych 20% wymagających wymiany podzespołów prowadzone są negocjacje".

Jak podkreślił, rozmowy głównie odbywają się z amerykańskimi, kanadyjskimi i europejskimi firmami. "Problem w tym, że wiele firm, które są gotowe do współpracy z nami, dostarczając komponenty i systemy dla samolotów An, wymagają pewnych gwarancji, w tym od producenta. W szczególności potrzebne są gwarancje bankowe według kategorii 3A, a w Ukrainie działa kategoria 2B. Ponadto, musimy w ciągu 4 - 5 lat zakupić do 40 kompletów zamawianego sprzętu. Takich gwarancji nie możemy udzielić. Dlatego proces negocjacyjny jest dość skomplikowany. Na przykład, warunki dostawy jednego z kluczowych systemów negocjowane są już pół roku. Myślę jednak, że znajdziemy rozwiązanie" - powiedział prezes PP "Antonow".

Artykuły powiązane