Na Ukrainie pojawił się nowy sposób wwozu samochodów na europejskich numerach

Na Ukrainie pojawił się nowy sposób wwozu samochodów na europejskich numerach
Nowy sposób wwozu samochodów na europejskich numerach, odbywa się przez przejście graniczne Wołyńskiego Urzędu Celnego Państwowej Służby Fiskalnej Ukrainy. Dla importu samochodów wykorzystuje się często obywateli Białorusi.

 

Informuje o tym Radio Wolna Europa.

"Samochód z terytorium Unii Europejskiej na statusie tranzytowym jedzie na Ukrainę, na przykład, przez przejście graniczne Jagodzin w obwodzie wołyńskim, na granicy z Polską. W takim stanie ma prawo znajdować się w kraju nie więcej niż 10 dni. W tym czasie samochód jedzie na inne przejście, na przykład, Domanowo, już na granicy z Białorusią. I tu zaczynają się ciekawe rzeczy. Auto wyjeżdża z Ukrainy, jednak nie wjeżdża na Białoruś. Na neutralnym terenie w samochód wsiada obywatel Białorusi, który ma pełnomocnictwo od właściciela auta. Jedzie on na Ukrainę, wychodzi z samochodu i szybko, czasem pieszo, wraca na Białoruś. Samochód pozostaje u Ukraińca -użytkownika, który również otrzymuje pełnomocnictwo od właściciela" - powiedziano w materiale.

Powszechność występowania takiego schematu potwierdzają sprzedawcy aut na rynku samochodowym.

Ponadto, źródła w urzędzie celnym, poinformowały dziennikarzy, że często w systemie przerzucania pojazdów biorą udział mieszkańcy wsi i małych miast, w pobliżu granicy z Ukrainą.

Zauważa się również, że tylko w maju przez punkt celny Domanowo wjechało prawie 3 tys. nieoclonych samochodów na europejskich rejestracjach, kierowanych przez obywatele Białorusi.

Przypomnijmy, że jeszcze w maju ubiegłego roku Hrojsman, stwierdził, że rząd jest gotowy wziąć udział w przygotowaniu zmian w przepisach dotyczących samochodów z obcą rejestracją.

W dniach 6-7 września 2017 roku pod Radą Najwyższą Ukrainy przeprowadzono akcję protestu z żądaniem wprowadzenia dostępnego oclenia dla samochodów na tzw. eurotablicach.

Obecnie obywatele Ukrainy nie mają możliwości rejestracji aut sprowadzanych z zagranicy, które nie spełniają normy Euro-5. Oznacza to, że nie można rejestrować pojazdów starszych niż z 2010 roku produkcji (kiedy zaczął działać ten standard) - niezależnie od ich stanu technicznego.

W czerwcu Państwowa Służba Fiskalna Ukrainy poinformowała, że Polska jest liderem wśród państw, z których Ukraińcy sprowadzają samochody na eurotablicach.

Ponadto, w dniu 5 lipca okazało się, że ukraińska policja otrzymała możliwość śledzenia czasu pobytu na Ukrainie samochodów na europejskich rejestracjach i stosować sankcje wobec osób łamiących przepisy.

Artykuły powiązane