Łukaszenka znacjonalizował ukraiński zakład na Białorusi: "Teraz jest nasz"

Łukaszenka znacjonalizował ukraiński zakład na Białorusi: "Teraz jest nasz" Foto: president.gov.by
Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oświadczył, że Orszański Zakład Remontowo-Lotniczy (OZRL), którego 60% udziałów należy ukraińskiego przedsiębiorstwa "Motor Sicz", od teraz jest białoruskim przedsiębiorstwem państwowym.

 

Poinformowało o tym 11 lipca biuro prasowe prezydenta Białorusi.

"Właściciela już tu nie ma. Właściciele to państwo (instytucje państwowe – przyp. red.). Wszyscy właściciele, którzy tu byli, sami zrezygnowali z tego zakładu. A zatem działajcie. Jest to przedsiębiorstwo państwowe od dnia dzisiejszego" - powiedział Łukaszenka.

Białoruski resort twierdzi, że ma już przygotowany proces powrotu zakładu jako majątek państwowy.

"Tu pracują moi ludzie. Co za różnica, do kogo należą te akcje" - powiedział Łukaszenka.

Głównym udziałowcem firmy jest ukraińska firma Wjaczesława Bohusłajewa "Motor Sich" (należy do niej około 60% akcji fabryki) i białoruskiej zamkniętej spółki akcyjnej "Systemy inwestycji i innowacji" (prawie 40%).

Do dyspozycji inwestorów zakład trafił w 2012 roku.

Obaj właściciele planowali w latach 2012 - 2016 zainwestować w przebudowę, modernizację mocy produkcyjnych OZRL około 12 mln dolarów, stworzyć ponad 300 miejsc pracy.

Jednak nie wszystko udało się zrealizować.

Białoruski portal TUT.by pisze, że zakład mocno ucierpiał na "konflikcie Rosji z Ukrainą, w wyniku czego całkowicie zostały zablokowane rosyjskie dostawy".

Media informowały, że Łukaszenka nie był zadowolony z pracy przedsiębiorstwa i rozpoczęły się rozmowy o jego nacjonalizacji.

W maju 2018 roku białoruska prokuratura wszczęła postępowań przeciwko urzędnikom "Motor Sich" w związku z podejrzeniem o "przekroczenie uprawnień służbowych, które pociągają za sobą poważne konsekwencje".

W trakcie kontroli orszańskiego zakładu zabezpieczono dokumenty dotyczące działalności ukraińskiego inwestora na terenie Białorusi.

Nazwisk ukraińskich urzędników nie wymieniono.

23 kwietnia służba bezpieczeństwa przeprowadziła rewizje w publicznej spółce akcyjnej "Motor Sicz" w Zaporożu. Wtedy rewizje przeprowadzono w związku z podejrzeniem przygotowywania dywersji.

"Motor Sich" to przedsiębiorstwo w Zaporożu, które projektuje, produkuje, naprawia i konserwuje lotnicze silniki turbospalinowe do samolotów i śmigłowców, a także przemysłowe instalacje turbospalinowe.

Artykuły powiązane