Eksperci: Oświadczenie Trumpa zatrzymało gwałtowny wzrost dolara na rynku międzybankowym

Eksperci: Oświadczenie Trumpa zatrzymało gwałtowny wzrost dolara na rynku międzybankowym
W bieżącym tygodniu na Ukrainie oczekiwany jest niewielki spadek kursu dolara: będzie sprzedawany w okolicach poziomu 26,20 UAH/USD. Euro będzie stopniowo spadać do poziomu 30,50 UAH/EUR.

 

Czytamy o tym w cotygodniowej prognozie Grupy Alpari (firma rynku walutowego), którą zarządza Ukrinform.

"W najbliższym okresie dolar pozostanie bez większych zmian około poziomu 26,20 UAH z tendencją do spadku do około 26 UAH za jednego dolara. Euro nie będzie w stanie pokonać wartości 31 UAH i będzie stopniowo spadać do poziomu 30,50 UAH" - informuje analityk Grupy Alpari Maksym Parchomenko.

Podkreśla się, że w minionym tygodniu dolar próbował wyjść z ustabilizowanego poziomu 26,00 - 26,20 UAH. Rynek otworzył się na poziomie 26,20, w ten sam dzień notowania hrywny wzrosły do 26,17 na tle sprzedaży walut przez eksporterów. W kolejnych dniach bank centralny zaczął aktywnie uczestniczyć w zakupie waluty, sprzedawcy zaczęli ją przytrzymywać, co doprowadziło do wzrostu notowań dolara na rynku międzybankowym na wyższy poziom 26,55 UAH za jednego dolara.

"Gwałtowny wzrost dolara na rynku międzybankowym zatrzymać mógł jego spadek na rynku światowym, w związku z wypowiedzią prezydenta USA Donalda Trumpa o zawyżonym kursie amerykańskiej waluty. Tak więc, ostatni tydzień był zamknięty kursem 26,40 UAH za dolara" - podsumowano w analizie Grupy Alpari.

Obecnie kurs dolar waha się w pobliżu tego poziomu w różnych spektrach rynku. Narodowy Bank Ukrainy ustalił kurs na poniedziałek, 23 lipca, na poziomie 26,44 UAH/USD, dolar w gotówce w zeszłym tygodniu również wzrósł na cenie i znajduje się teraz na poziomie 26,39 - 26,44 UAH.

Euro w ciągu tygodnia wzrosło i pokonało poziom 31 UAH/EUR. Jednak na światowych rynkach waluta europejska obecnie ma tendencję spadkową, co nie pozwoli jej utrzymać się powyżej poziomu 31 UAH przewidują analitycy.

Artykuły powiązane