Gazprom zmniejszył dostawy gazu do UE przez Ukrainę i Białoruś

Gazprom zmniejszył dostawy gazu do UE przez Ukrainę i Białoruś
Na początku tygodnia rosyjski monopolista zmniejszył dostawy gazu ziemnego do UE.

 

Gazprom na początku tygodnia zmniejszył dostawy gazu do Europy przez Ukrainę i Białoruś. Informuje o tym Interfax, powołując się na dane europejskich operatorów gazu.

Zamówienie na transport gazu przez Ukrainę korytarzem użhorodzkim we wtorek wynosiło 127 mln metrów sześciennych gazu, o 14% mniej niż w poniedziałek, kiedy było to 147 mln metrów sześciennych.

Co więcej, najbliższe prace remontowe związane z korytarzem użhorodzkim zaczynają się 14 sierpnia. W Rosji także nie odnotowano żadnej awarii, poinformowali rosyjscy dostawcy gazu.

W poniedziałek dostawy gazu do Niemiec Gazociągiem Jamalskim zmniejszyły się o 12%, do 77 mln metrów sześciennych z 88 mln, które odnotowano w niedzielę.

Natomiast w oddziale REMIT, gdzie Gazprom ujawnia dane o wysokości tranzytu i okolicznościach jego zmiany, brak komentarza.

Wcześniej w sobotę oświadczono, że Gazprom zamroził program zewnętrznych kredytów z powodu zajęcia jego aktywów w Wielkiej Brytanii w następstwie pozwu Naftohazu.

Należy nadmienić, że 17 lipca praca Nord Stream została wstrzymana na czas rozmów gazowych. Jak twierdzi „Ukrtransgaz”, w związku z tym wydarzeniem średniodobowe wielkości tranzytu gazu z Rosji do krajów europejskich za pośrednictwem ukraińskiego systemu transportującego gaz zwiększyło się o 20%. Według firmy, w podsumowaniu lipca tranzyt gazu na terytorium Ukrainy wzrósł o 950 mln metrów sześciennych, o 13% w porównaniu z analogicznym miesiącem w 2017 roku.

30 lipca Nord Stream wznowił pracę.

Nord Stream jest magistralnym gazociągiem między Rosją i Niemcami, który omija Ukrainę i znajduje się na dnie Morza Bałtyckiego. Rozciąga się on na długości 1224 km. Przepustowość dwóch nitek gazociągu to 55 mld metrów sześciennych gazu rocznie (170 mln metrów sześciennych dziennie). Właścicielem i operatorem gazociągu jest firma Nord Stream AG (51% udziałów firmy należy do Gazpromu). Budowa gazociągu rozpoczęła się w kwietniu 2010 roku. Po dwóch latach, 8 października 2012 roku, uruchomiono obie nitki gazociągu. W projekcie wzięła udział Rosja, Niemcy, Holandia i Francja, przeciwko opowiedziały się Ukraina, Polska i kraje bałtyckie. Koszt projektu wyniósł około 8,8 mld euro.

Artykuły powiązane