Ukraiński Jużmasz wysyła do USA podstawowe konstrukcje rakiety nośnej Antares

Ukraiński Jużmasz wysyła do USA podstawowe konstrukcje rakiety nośnej Antares
Dwie podstawowe konstrukcje pierwszego stopnia rakiety nośnej „Antares” już wysłano do klienta w USA.

 

Donosi o tym strona internetowa przedsiębiorstwa państwowego „Południowe Zakłady Budowy Maszyn imienia A. M. Makarowa” (Jużmasz).

„W ramach kontraktu z Orbital ATK dwie podstawowe konstrukcje pierwszego stopnia rakiety nośnej »Antares« zostały wysłane z przedsiębiorstwa do portu w Mikołajowie w celu dalszej dostawy do klienta” - czytamy w komunikacie.

Podkreśla się, że w przybliżeniu data przybycia do portu przeznaczenia (port Wilmington, w stanie Delaware, USA) to połowa września.

Między Jużmaszem i firmą Orbital ATK zawarta została umowa na okres do 2019 roku. W ramach umowy zakład realizuje produkcję i dostawę podstawowej konstrukcji pierwszego stopnia rakiety nośnej „Antares”.

Główna konstrukcja pierwszego stopnia rakiety nośnej opracowana została przez „Biuro Konstrukcyjne Piwdenne im. M. K. Janhela” i wykonana przez przedsiębiorstwo państwowe „Zakład Produkcyjny Południowa Fabryka Maszyn im. A. M. Makarowa”. W projekcie uczestniczą także ukraińskie przedsiębiorstwa: „Chartron-ARKOS”, „Charton-JUKOM”, „CzeZaRa”, „Rapid”.
Pierwszy demonstracyjny start rakiety „Antares” odbył się 22 kwietnia 2013 roku. Do dziś zrealizowano pięć udanych startów tej rakiety nośnej.

Następny start zaplanowano na listopad 2018 roku.

Artykuły powiązane