Arabowie kupili jeden z największych ukraińskich agro holdingów

Arabowie kupili jeden z największych ukraińskich agro holdingów
Ukraiński agro holdnig „Mrija” zakupił fundusz inwestycyjny SALIC z Arabii Saudyjskiej.

 

"Decyzja SALIC o nabyciu »Mrija Agro Holding« naprawdę jest bardzo ważnym wydarzeniem. Demonstruje ono gotowość zagranicznych inwestorów do inwestowania na Ukrainie, radykalne zmiany w klimacie inwestycyjnym i w odniesieniu do inwestorów w stosunku do naszego państwa" - napisał na Twitterze prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

Dodał on, że transakcja nie oznacza zakupu ukraińskiej ziemi a zakup ukraińskich aktywów, wzrost poziomu inwestycji w kompleks rolno-przemysłowy kraju i podnoszenie poziomu technologii, które przyczynią się do zwiększenia produktywności, eksportu i tworzenia nowych miejsc pracy.

SALIC na Ukrainie uprawia około 45 tys. ha przyległych do ziem holdingu „Mrija”. W ten sposób, zasoby ziemskie arabskiej firmy na Ukrainie mogą wzrosnąć do ponad 200 tys. ha., świadczą dane Bloomberg.

Agro holdnig „Mrija” założył w 1992 roku Iwan Huta wraz z żoną. Na chwilę obecną moc elewatorów i silosów jest oceniana na 380 tys. ton. Firma posiada ziemie w obwodach tarnopolskim, chmielnickim, iwanofrankiwskim, czerniowieckim, lwowskim i rówieńskim.

W sierpniu 2014 roku agro holdnig ogłosił techniczne bankructwo. W lutym 2015 roku kontrolę nad aktywami spółki przeszły do wierzycieli, którzy mianowali na stanowisko nowego dyrektora generalnego Sajmona Czerniawskiego. W końcu 2015 roku dług wobec wierzycieli wynosił 1,1 mld dol.

W minionym roku „Mria" i Międzynarodowa Korporacja Finansowa (IFC) uzgodniły restrukturyzację zadłużenia ukraińskiego wobec IFC. W sierpniu tego roku agro holding zakończył restrukturyzację, obniżając zadłużenie z 1,1 mld dol. do 309,5 mln dol.

Artykuły powiązane