Polska i Ukraina zawarły nową umowę o dostawach gazu

Polska i Ukraina zawarły nową umowę o dostawach gazu
Błękitne paliwo będzie dostarczane w zimie dla potrzeb Ukrtransgazu.
 
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) podpisało nowy kontrakt na dostawy gazu na Ukrainę, przekazuje służba prasowa firmy.

PGNiG i ukraińska firma „Zasoby Energetyczne Ukrainy” (Energy Resources of Ukraine) porozumiały się w sprawie dostarczania Ukrtransgazowi ponad 200 mln metrów sześciennych gazu ziemnego w okresie od października 2018 roku do maja 2019 roku.

PGNiG dostarcza gaz ukraińskim konsumentom od sierpnia 2016 roku. W tym czasie PGNiG transportowała na Ukrainę w sumie 1,3 mld metrów sześciennych gazu.

Wcześniej główny dyrektor handlowy firmy „Naftohaz Ukraina” Jurij Witrenko oświadczył, że Ukraina zgromadziła około 16 mld metrów sześciennych gazu ziemnego w podziemnych magazynach, co w zupełności wystarcza do wygodnego przejścia do nowego sezonu grzewczego.

W sumie na sezon grzewczy lat 2018-2019 Rada Ministrów Ukrainy wymaga zgromadzić w podziemnych magazynach gazu na Ukrainie 17 mld metrów sześciennych gazu.

Jednocześnie w 2018 roku Ukraina zmniejszyła import gazu o jedną czwartą. Dostawy gazu ze strony Węgier wzrosły, zmniejszyły się za to dostawy gazu z Polski i Słowacji. Przy tym Ukraina już ponad 1000 dni radzi sobie bez gazu z Rosji. Rosyjski gaz bezpośrednio dostarczany jest na Ukrainę tylko dla tranzytu przez system przesyłowy do krajów Unii Europejskiej.

Jak planuje się w Gabinecie Ministrów, wycofywania się z importu gazu oraz zwiększenie własnego wydobycia pozwoli Ukrainie osiągnąć energetyczną niezależność.

Artykuły powiązane