Polska może ustąpić Ukrainie miejsca lidera w produkcji zagęszczonego soku

Polska może ustąpić Ukrainie miejsca lidera w produkcji zagęszczonego soku
Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS) zauważa, że tania konkurencja ze wschodu może wyprzeć polskie jabłka i soki, a zagrożonych jest ponad 50 tys. miejsc pracy.

 

Zdaniem KUPS, w najbliższych latach polski sektor owoców i warzyw czeka wiele zmian, a rosnące rynki wschodnie (głównie Ukraina i Mołdawia) mogą odebrać pracę połowie Polaków, pracujących w przetwórstwie owoców. Informuje o tym portal pomorska.pl.

KUPS podkreśla, że bez wsparcia legislacyjnego Polska może stracić swoją pozycję europejskiego lidera w produkcji i eksporcie skoncentrowanego soku oraz mrożonych owoców i warzyw.

KUPS zwraca również uwagę, że coraz trudniej utrzymać konkurencyjne ceny polskich soków i owoców. Wpływają na to szybko rosnące koszty prowadzenia działalności: podwyżki cen energii, gazu, paliwa, koszty pracy. Ukraina od kilku lat inwestuje w przetwórstwo i sady, a w konsekwencji wkrótce zaleje Europę jeszcze tańszymi owocami. To z kolei może prowadzić do upadku co najmniej połowy polskich sadów i przetwórni.

„Jesteśmy mocno uzależnieni od rynków zagranicznych, na które dostarczamy nasze zagęszczone soki i owoce”, - zaznacza Julian Pawlak, prezes Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków.

W sezonie 2017/18 (czerwiec-maj) Ukraina eksportowała do Polski świeże i przetworzone owoce, jagody i orzechy na kwotę 56 mln dolarów. W ten sposób wielkość dostaw owoców z Ukrainy do Polski podwoiła się w ciągu zaledwie dwóch lat.

Artykuły powiązane