Ukraina wypuści euroobligacje na 2 mld dolarów

Ukraina wypuści euroobligacje na 2 mld dolarów
Rentowność pięcioletnich euroobligacji wynosi 9% w skali roku, dziesięciu lat - 9,75%

 

Ministerstwo Finansów Ukrainy poinformowało o wypuszczeniu euroobligacji: pięcioletnich na kwotę 750 mln dolarów i dziesięcioletnich na 1,250 mld dolarów.

"5-letnie obligacje będą oprocentowane w wysokości 8,994% w skali rocznej, 10-letnie - 9,750%" - czytamy w komunikacie.

Według informacji Ministerstwa Finansów, w trakcie zbierania ofert na zakup papierów wartościowych około 390 inwestorów wyraziło zainteresowanie kupnem nowych ukraińskich papierów wartościowych na kwotę 4,9 mld dolarów.

Obrachunki dla nowych obligacji powinny odbyć się 1 stycznia 2018 roku, dodano w ministerstwie.

Pozyskane środki zostaną przeznaczone na finansowanie deficytu budżetu oraz na spłatę krótkoterminowych obligacji zewnętrznych państwowych pożyczek z terminem zapadalności w lutym 2019 r. na 725 mln dolarów, poinformowano w Ministerstwie Finansów.

Decyzja o emisji euroobligacji została podjęta po uzgodnieniu z MFW nowego programu kredytowego na 3,9 mld dolarów. Delegacja z Ukrainy przeprowadziła road-show euroobligacji w Londynie, Nowym Jorku i Bostonie w dniach 23-25 października. Ministerstwo Finansów Ukrainy przyciągnęło BNP Paribas, J. P. Morgan, Goldman Sachs i Citi Bank dla organizacji szeregu spotkań z inwestorami i Rothschild w charakterze doradcy finansowego wypuszczenia euroobligacji.

Warto przypomnieć, że we wrześniu 2017 roku Ukraina wypuściła 15-letnie euroobligacje na sumę 3 mld dolarów z rentownością 7,375%.

Artykuły powiązane