Polska może zacząć sprowadzać kapustę z Ukrainy

Polska może zacząć sprowadzać kapustę z Ukrainy
Polska już w najbliższym czasie może rozpocząć import kapusty z innych krajów, w tym z Ukrainy.

 

Informują o tym analitycy Ukraińskiego Stowarzyszenia Uprawy Warzyw, powołując się na informacje głównych graczy na rynku, przekazuje agroportal.ua

Jak podkreślono, do poszukiwań alternatywy na rynkach zewnętrznych polskie firmy zmuszone są z powodu wysokich cen na lokalne produkty. Ponadto, kapusta w Polsce nadal drożeje. Tylko od początku bieżącego tygodnia ceny tych produktów wzrosły średnio o 8%. Obecnie ceny kapusty na przetwory wahają się od 0,70 do 0,90 zł/kg (0,16-0,21 euro/kg). Ceny na rynku światowym wahają się w granicach 0,90-1,30 zł/kg (0,21-0,30 euro/kg), jednak sprzedawcy podkreślają, że najczęściej transakcje zawierane są po 1-1,1 zł/kg (0,23-0,26 euro/kg).

„W ten sposób, ceny kapusty w Polsce na chwilę obecną są o 3,3-3,5 razy wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku i są rekordowe dla połowy listopada w ciągu ostatnich 10 lat” - podkreślają eksperci.

Taką różnicę cen eksperci uzasadniają m.in. spadkiem produkcji kapusty w Polsce. Według wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego, w sezonie 2018/19 produkcja brutto kapusty w kraju wyniosła zaledwie 950 tys. ton, czyli o 6% mniej, niż w poprzednim sezonie.

Warto zauważyć, że taka sytuacja już stała się okazją do importu. W szczególności, w przyszłym tygodniu polscy uczestnicy rynku spodziewają się pierwszych partii kapusty z Niemiec. Biorąc jednak pod uwagę spadek zbiorów w tym kraju, polscy importerzy nadal szukają innych dostawców i nie wykluczają, że mogą się nimi stać Ukraina, Białoruś, a nawet Rosja (bo import rosyjskich produktów już miał miejsce w sezonie 2015/16).

Analitycy Ukraińskiego Stowarzyszenia Uprawy Warzyw podkreślają, że teraz cena kapusty na Ukrainie wynosi 2,5-3,5 hrywny/kg, czyli 0,08-0,11 euro/kg, czyli o 2,6-2,7 razy mniej od polskich. W ten sposób ukraińska produkcja już teraz może być wystarczająco konkurencyjna w planie cenowym na polskim rynku.

W tym samym czasie rosyjscy producenci oferują kapustę drożej niż ukraińscy. W chwili obecnej w najważniejszych regionach produkcji Federacji Rosyjskiej kapusta kosztuje 10-17 rubla/kg czyli 0,13-0,22 euro/kg.

Artykuły powiązane