UE wypuszcza obligacje w celu zapewnienia 500 mln euro pomocy dla Ukrainy - Reuters

UE wypuszcza obligacje w celu zapewnienia 500 mln euro pomocy dla Ukrainy - Reuters
Unia Europejska rozpoczęła emisję obligacji, aby skierować pozyskane środki w kwocie 500 mln na Ukrainę w ramach pierwszej transzy pomocy makrofinansowej i 15 mln euro na pomoc Gruzji.

 

Poinformowała o tym agencja Reuters, powołując się na urzędnika UE na warunkach anonimowości.

"Unia Europejska wypuszcza obligacje z terminem zapadalności na kwiecień 2033 roku, aby pozyskać środki na świadczenie pomocy finansowej dla Ukrainy na sumę 500 milionów euro i Gruzji - na kwotę 15 mln euro" - czytamy w komunikacie.

Jak podkreślono, emisja obligacji wiąże się z tym, że w zeszłym tygodniu Komisja Europejska zatwierdziła udzielenie Ukrainie pomocy finansowej w wysokości 500 mln euro (568 milionów USD).

Według słów urzędnika, warunki wydawania kredytów dla Ukrainy i Gruzji będą mieć te same warunki spłaty i stawkę, jak obligacje UE.

Zakończenie emisji ma nastąpić za tydzień, w poniedziałek, 11 grudnia.

Pod koniec listopada Komisja Europejska przyjęła decyzję w sprawie przyznania Ukrainie pierwszej transzy czwartego programu pomocy makrofinansowej UE w wysokości 500 mln euro.

Przewiduje ona wydanie Ukrainie do 1 mld euro. Celem programu jest pomoc Ukrainie zaspokojenia potrzeb finansowych i wsparcia wdrażania na dużą skalę reform strukturalnych.

Artykuły powiązane