Już w czerwcu Ukraina i Polska zamierzają uruchomić bezpośrednie połączenie kolejowe Lwów-Lublin

Już w czerwcu Ukraina i Polska zamierzają uruchomić bezpośrednie połączenie kolejowe Lwów-Lublin Foto: facebook.com/volodymyr.omelyan
Według ukraińskiego ministra infrastruktury, w grudniu PKP i Ukrzaliznycia ostatecznie uzgodnią format i termin uruchomienia nowych połączeń.

 

Polska i Ukraina planują w czerwcu 2019 roku uruchomić połączenie kolejowe między Lwowem i Lublinem, a także uruchomić pociąg relacji Przemyśl – Niżankowice (obwód lwowski).

Poinformował o tym minister infrastruktury RP Andrzej Adamczyk na wspólnej konferencji prasowej z ministrem infrastruktury Ukrainy Wołodymyrem Omelianem, przekazuje UNIAN.

Minister Adamczyk oświadczył, że do uruchomienia połączenia kolejowego między Lwowem i Lublinem brane są pod uwagę trzy warianty. Pierwszy - to przesiadka pasażerów do wagonów z szerokim rozstawem kół. Druga opcja - wykorzystanie wagonów z automatyczną zmianą szerokości toru, aby mogły kursować tak po polskich, jak i po ukraińskich torach. Trzeci wariant - budowa całkowicie nowego toru. Według niego, pierwszy wariant jest najbardziej prawdopodobny i uruchomienie takiego połączenia może nastąpić już w czerwcu 2019 roku lub nie później niż do zimy przyszłego roku.

Minister poinformował także, że planowane jest uruchomienie połączenia z Niżankowicami, gdyż nie jest ono trudne do realizacji, tym bardziej, że ze strony polskiej jest już finansowanie.

Z kolei minister infrastruktury Ukrainy Wołodymyr Omelan zaznaczył, że w grudniu Koleje Ukrainy i PKP ostatecznie uzgodnią format i termin uruchomienia nowych linii.

"W ciągu ostatniego roku ruch pasażerski między Ukrainą i Polską wzrósł dwa razy. Mamy plany dalszego rozwoju połączeń. Umówiliśmy się, że w grudniu Ukrzaliznycia i Polskie Koleje Państwowe uzgodnią format uruchomienia nowych linii i będziemy mogli na Nowy Rok ogłosić termin ich uruchomienia. Chodzi o kierunki Lublin-Lwów, Przemyśl – Niżankowice", - powiedział on.

Jak informowaliśmy, została już sfinalizowana decyzja w sprawie uruchomienia przez Ukrainę pociągu kontenerowego na trasie Chiny — Polska.

Artykuły powiązane