Ukraina może podpisać umowę o „otwartym niebie” z UE na następny dzień po brexicie

Ukraina może podpisać umowę o „otwartym niebie” z UE na następny dzień po brexicie
Minister infrastruktury Ukrainy Wołodymyr Omelan liczy na podpisanie umowy o otwartym niebie z Unią Europejską na następny dzień po brexicie.

 

„Jestem wdzięczny za aktywną postawę Francji w sprawie wspólnej przestrzeni lotniczej. Właściwie elementem ograniczającym obecnie jest brak jednolitej przestrzeni lotniczej między Ukrainą i UE. Mam nadzieję, że na następny dzień po brexicie będziemy mogli podpisać to porozumienie” – zaznaczył Omelan.

Z kolei Elisabeth Bourne, francuska minister ds. transportu zapewniła Ukrainę o wsparciu ze strony Francji w kwestii podpisania umowy o „otwartym niebie” z UE, przekazuje Interfax-Ukraina

Strony zauważyły również pozytywną dynamikę ukraińsko-francuskiej współpracy w dziedzinie infrastruktury transportowej, w szczególności, w wyniku pomyślnej pracy wspólnej ukraińsko-francuskiej komisji ds. transportu samochodowego Ukraina otrzymała 3 tys. dodatkowych uniwersalnych uprawnień Euro-5 na rok 2018 rok (+ 46%). Od roku 2019 kraje wprowadziły system wielokrotnego użytku uniwersalnych uprawnień kategorii Euro-5 i ustaliły kontyngent zezwoleń na lata 2019 i 2020 ze wzrostem ich liczby prawie dwukrotnie.

Wcześniej ukraińskie Ministerstwo Infrastruktury oznajmiło o możliwości podpisania umowy o „otwartym niebie” z UE na wiosnę 2019 roku.

Przystąpienie Ukrainy do wspólnej przestrzeni powietrznej z UE jest ważnym krokiem dla rozwoju przemysłu lotniczego w kraju. Liberalizacja przestrzeni powietrznej, przede wszystkim pozwoli przyciągnąć na Ukrainę nowe linie lotnicze, a następnie wzmocnić konkurencję na rynku, co sprawi, że przewozy lotnicze będą znacznie bardziej przystępne.

Zgodnie z Umową o stowarzyszeniu UE-Ukraina, lotnictwo cywilne regulowane jest przez odrębne porozumienie – „otwarte niebo”, które zainicjowano w 2013 roku, ale jeszcze nie podpisano. Podpisanie umowy dwukrotnie zostało przesunięte z inicjatywy UE. Główną przyczyną opóźnienia jest brak konsensusu między Hiszpanią i Wielką Brytanią w sprawie formalizacji o terytorialnym zastosowaniu umowy odnośnie Gibraltaru.

Artykuły powiązane