NBU chce „cywilizowanego wyjścia” rosyjskich banków z Ukrainy

NBU chce „cywilizowanego wyjścia” rosyjskich banków z Ukrainy
Banki z rosyjskim kapitałem państwowym w ciągu ostatnich dwóch lat znacznie zmniejszyły swoją obecność na rynku ukraińskim.

 

Powiedział o tym w wywiadzie dla Vox Ukraine prezes Narodowego Banku Ukrainy Jakiw Smolij.

„O bankach z rosyjskim kapitałem państwowym należy mówić jako całości, bo sankcje, które zostały wprowadzone w stosunku do nich w przeszłości, ograniczały wydalanie aktywów z Ukrainy na rzecz banków macierzystych. Te banki zrozumiały, że powinny zwijać swój biznes. Opowiadamy się za cywilizowany wyjściem banków z rosyjskim kapitałem państwowym z ukraińskiego rynku. I rzeczywiście, te banki w ciągu ostatnich dwóch lat znacznie zmniejszyły swoją obecność na rynku ukraińskim. Na przykład, VS Bank został sprzedany grupie Serhija Tihipko, BM Bank dokonał samolikwidacji, składając licencję i rozliczył się ze wszystkimi inwestorami” - powiedział Smolij.

Zaznaczył, że VTB Bank również podjął decyzję o likwidacji oddziału. W ostatnich latach zmniejsza swoją sieć fili i stopniowo rozlicza się z deponentami i wierzycielami. W tym celu sprzedawał nieruchomości obciążone hipoteką i aktywa.

Jednak wrześniowa decyzja sądu wpłynęła na operacje Banku VTB. Między innymi sąd zakazał bankowi dokonania samolikwidacji, sprzedaży akcji oraz jakichkolwiek aktywów. I to spowolniło możliwość wsparcia płynności.

„Informowaliśmy o tym, że VTB odczuwa pewne problemy z płynnością w ostatnim czasie, również sam bank o tym komunikował. Wprowadzono limit wypłat depozytów, uprzywilejowane komisje ds. wyliczenia, co zatrzymało na pewien czas odpływ środków. W związku z dalszym spadkiem skali płynności i pogorszeniem jego stanu finansowego, 13 listopada Narodowy Bank Ukrainy zaliczył Bank VTB do kategorii banków problematycznych” - dodał Smolij.

Artykuły powiązane