Polska udzieliła Ukrainie dodatkowe zezwolenia na przewozy

Polska udzieliła Ukrainie dodatkowe zezwolenia na przewozy
Polska udzieliła Ukrainie dodatkowo 3000 dostawczych i 1000 dwustronnych zezwoleń na przewozy.

 

Napisał o tym na Facebooku minister infrastruktury Ukrainy Wołodymyr Omelan na podstawie wyników rozmów z polskim ministrem Andrzejem Adamczykiem.

"Jak obiecali przyjaciele-Polacy, ukraińskie ciężarówki nie będą stać na granicy ukraińsko-polskiej: udzielono dodatkowo 3000 dostawczych uprawnień i 1000 dwustronnych, co wystarczy do zamknięcia potrzeb transportu do końca roku i wykonania zobowiązań kontraktowych ukraińskich firm przed kontrahentami z UE" , - powiedział urzędnik.

Zaznaczył, że od 1 stycznia 2019 wszystkie dwustronne zezwolenia będą wydawane pod "potrójną kontrolą": ministerstwa, inspekcji transportu i Stowarzyszenia Międzynarodowych Przewoźników Samochodowych Ukrainy.

"Uzgodniliśmy, że od 2019 roku jako priorytet definiujemy połączenie kolejowe: zarówno pasażerskie, jak i towarowe. Co ważne, w sprawie taryf kolejowych będziemy wychodzić z parytetu i osiągnięcia maksymalnej ekonomicznej atrakcyjności dla klientów pociągów kontenerowych z Chin i ruchu dwustronnego", - dodał minister.

W październiku w ukraińskim Ministerstwie Infrastruktury stwierdzono, że porozumiano się w sprawie pozyskania od Polski na 2018 rok dodatkowe 10 tys. zezwoleń (8 tys. dostawczych i 2 tys. uniwersalnych), co zwiększy ich liczbę do 216,5 tys.

Jak wiadomo, polska strona nalegała na zmniejszenie ukraińskiej kwoty na 2019 rok.

Artykuły powiązane