Ukraińska wieprzowina przypadła do gustu Gruzinom

Ukraińska wieprzowina przypadła do gustu Gruzinom
Głównym odbiorcą ukraińskiej wieprzowiny i żywej trzody chlewnej stała się Gruzja.

W ciągu 11 miesięcy 2016 roku Ukraina eksportowała 2,7 tysięcy ton wieprzowiny, czyli o 81 ton więcej niż importowała. Takie dane przekazała Państwowa Służba Fiskalna Ukrainy.

Wartość eksportowanych towarów wyniosła 4,21 mln dolarów, a saldo handlu zagranicznego wyniosło 355 tysięcy dolarów.

Głównym odbiorcą ukraińskiej wieprzowina stała się Gruzja — eksport do tego kraju wyniósł 1,97 mln dolarów (46,9% całego eksportu). Na drugim miejscu znalazła się Armenia — 929 tysięcy dolarów (22%). Do Hong Kongu ukraińscy producenci wieprzowiny eksportowali towar o wartości 675 tysięcy dolarów (16%). Przypomnijmy, że w 2015 roku głównym odbiorcą ukraińskiej wieprzowiny była Rosja. Eksport do Rosji wynosił 96,7% całego eksportu. W wyrażeniu pieniężnym eksport osiągnął 52,7 mln dolarów.

Import wieprzowiny na Ukrainę w danym okresie wyniósł 3,85 mln dolarów. Głównymi dostawcami produktów były Niemcy (53%), Polska (18,3%) i Holandia (15%).

Równocześnie według danych PSFU przez 11 miesięcy w 2016 roku Ukraina eksportowała 2,46 tysięcy ton trzody chlewnej. Jej wartość wyniosła 2,89 mln dolarów.

Głównym nabywcą była Gruzja, której udział w eksporcie wyniósł 100% dostaw. Należy pamiętać, że głównym ukraińskim producentem eksportującym żywą trzodę chlewną do Gruzji stało się notwane na warszawskiej GPW ukraiński holdng rolny KSG Agro.

„W ciągu 9 miesięcy 2016 roku holding KSG Agro eksportował do Gruzji żywą trzodę chlewną o wartości 522 tysięcy dolarów. Według danych Państwowej Służby Fiskalnej udziały KSG Agro, eksport żywej trzody chlewnej w ujęciu wartościowym wyniósł 26%”,— można przeczytać w raporcie spółki. Ponadto firma zapowiedziała, że w 2017 roku zamierza zwiększyć eksport o kolejne 20%.

Głównym zagrożeniem dla ukraińskich producentów wieprzowiny i żywej trzody chlewnej pozostaje epidemia ASF. Przypomnijmy, że tylko w listopadzie na terytorium Ukrainy wykryto 4 duże ogniska ASF. A już w grudniu Mołdawia zakazała eksportu wieprzowiny z Ukrainy.

Artykuły powiązane