Ekspert o interkonektorze Ukraina-Polska: Perspektywa tego projektu jest interesująca

Ekspert o interkonektorze Ukraina-Polska: Perspektywa tego projektu jest interesująca
Budowa interkonektora gazowego Ukraina-Polska wygląda dobrze w perspektywie, ale Ukraina musi zrozumieć, na ile jest on celowy.

Taką opinię wyraził ekspert w dziedzinie energetyki Wałentyn Zemlanśkyj, komentując dla Wschodnik.pl podpisanie dwustronnej umowy o współpracy przy realizacji połączenia gazowego Polska - Ukraina, łączącego systemy przesyłowe obydwu krajów.

„Odnoszę się do tego pozytywnie, jeśli do tego czasu (do 2020 roku - red.) aktualne będzie znaczenie budowy tego interkonektora. W istocie rzeczy obecnie zachodzi formalizacja procesu budowy. W rzeczywistości jeśli interkonektor powstanie, należałoby korzystać z niego na z jakichś zasadach. Obecnie te zasady zostały ustalone”, - uważa Zemlanśkyj.

Ekspert dodał, że ma pewne pytania w sprawie realizacji tego projektu.

„Mam w stosunku do tego projektu pewne pytania. W zasadzie został on stworzony z myślą o katarskim gazie, który dostarczany jest do terminalu LNG w Świnoujściu. I właśnie o ceny tego gazu chciałbym zapytać”, - zaznaczył.

„Ogólnie nie widzę jakiegoś znaczącego ryzyka. W perspektywie wszystko wygląda dobrze. Pozostało znalezienie funduszy. Wszak ten projekt nie wchodzi w plany UE. Co za tym idzie Ukraina musi znaleźć pieniądze i uświadomić sobie, na ile opłaca się wzięcie udziału w tym projekcie”, - stwierdził Zemlanśkyj.

Przypomnijmy, że niedawno została podpisana umowa o współpracy przy realizacji połączenia gazowego Polska - Ukraina, łączącego systemy przesyłowe obydwu krajów. Przewiduje się, że realizacja tego projektu pozwoli na zwiększenie przepustowości do 5 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie. Budowa ma się zakończyć do 2020 roku.

Artykuły powiązane