Na Ukrainie liczba prywatnych przedsiębiorców zmniejszyła się o 128 tysięcy

Na Ukrainie liczba prywatnych przedsiębiorców zmniejszyła się o 128 tysięcy
Największą liczbę likwidacji działalności gospodarczej prywatnych osób fizycznych odnotowano w obwodzie kijowskim.

Na Ukrainie liczba prywatnych przedsiębiorców spadła o 128 402. Serwis epravda.com.ua poinformował, że świadczą o tym dane serwisu monitorowania danych rejestracyjnych ukraińskich firm OpenDataBot.

Podkreślono, że od końca grudnia stale zmniejsza się liczba zarejestrowanych prywatnych przedsiębiorców.

Masowe zamykanie działalności gospodarczej osób fizycznych ma miejsce w każdym obwodzie Ukrainy. Najwięcej w obwodach kijowskim (17176), charkowskim (12390) i dniprowskim (11196).

Najczęściej zamykane są przedsiębiorstwa handlu detalicznego (43275) i hurtowego (8931), magazyny (10798) i przedsiębiorstwa usług transportowych (7040).

Należy zaznaczyć, że 27 grudnia prezydent Petro Poroszenko zatwierdził zmiany w przepisach dotyczących funkcjonowania działalności gospodarczej prywatnych osób fizycznych.

Zgodnie z nowymi przepisami już od 1 stycznia poszczególne kategorie przedsiębiorstw prywatnych osób fizycznych, w szczególności drugiej i trzeciej grupy, będą zmuszone do płacenia jednolitej składki społecznej w wysokości 704 hrywien miesięcznie, nawet jeśli chwilowo nie notują żadnych zysków.

Wcześniej prywatny przedsiębiorca, gdy w pewnym okresie notował zysk, płacił 5% podatku i jednolitej składki społecznej. W przypadku jeśli przepływu środków nie było, nie wiązało się to z żadnymi dodatkowymi opłatami.

Dlatego wielu przedsiębiorców nie zamykało działalności gospodarczej, a płacili oni podatki tylko wtedy, gdy notowali realne dochody.

Artykuły powiązane