Federacja Rosyjska rozpoczęła dostawy gazu na okupowany Krym

Federacja Rosyjska rozpoczęła dostawy gazu na okupowany Krym
Rozpoczęły się dostawy gazu z Kraju Krasnodarskiego na okupowany Krym, realizowane z wykorzystaniem nowego gazociągu, na razie w ramach prac w zakresie uruchamiania linii.

Poinformował o tym członek Komitetu Dumy Państwowej ds. Energetyki Michaił Szeriemiet, pisze portal „RIA Nowosti”.

„Gaz w systemie jest. Trwają prace w zakresie uruchamiania, w ramach których realizowana jest dostawa gazu z kontynentalnej części Federacji Rosyjskiej. Gazu jest wystarczająco dużo, a ciśnienie jest wystarczająco wysokie, więc myślę, że w najbliższym czasie, w krótkim terminie »Strojgazmontaż« zakończy prace w zakresie uruchamiania i rozpocznie pełen tryb pracy gazociągu”, – powiedział Szeriemiet.

Jak mówi, wprowadzone wcześniej grafiki ograniczenia dopływu gazu w dużych przedsiębiorstwach przemysłowych na okupowanym Krymie już praktycznie nie obowiązują.

„W systemie jest wystarczająco dużo gazu, by w pełni pokryć zapotrzebowanie półwyspu”, – podkreślił deputowany.

Przypominamy, że 27 grudnia 2016 roku Rosja włączyła okupowany Krym do swojego systemu transportu gazu.

Jak wiadomo, rosyjskie „Państwowe Przedsiębiorstwo Unitarne »Czernomornieftgaz«”, które po aneksji Krymu nielegalnie weszło w posiadanie aktywów ukraińskiej firmy „Czornomornaftohaz”, co roku wydobywa na szelfie Morza Czarnego 2 mld m³ gazu ziemnego.

Ponadto strażnicy graniczni już wielokrotnie informowali o nielegalnej instalacji platform wiertniczych na terenie ukraińskich wód.

Artykuły powiązane