Achmetow Rinat Leonidowicz

Achmetow Rinat Leonidowicz
Właściciel SCM, prezes klubu piłkarskiego Szachtar Donieck, deputowany do Rady Najwyższej VI kadencji.

Wykształcenie


Urodził się 21 sierpnia 1966 roku w Doniecku w rodzinie górnika z Tatarstanu. Na początku 1990 roku ukończył studia ekonomiczne na Państwowym Uniwersytecie w Doniecku. Rok rozpoczęcia studiów na uniwersytecie, a także data ich ukończenia do tej pory nie zostały odnotowane w żadnym z oficjalnych źródeł. W 2001 roku ukończył stadia marketingowe w Donieckim Uniwersytecie Narodowym.

Rodzina


Achemtow jest żonaty. Jego żoną jest Lilija Achmetowa (Smirnowa) urodzona w 1965 roku. Obecnie pełni funkcję przewodniczącego Komisji Rewizyjnej zamkniętej spółki akcyjnej SCM. Poprzednim miejscem jej pracy, zgodnie z informacjami ujawnionymi przez media w 2006 roku, był zakład wyrobów gumowo-technicznych; stanowisko: operator maszyn drugiej kategorii.

Achmetow ma dwóch synów – Damira (urodzony w 1988 roku) oraz Almira (urodzony w 1997 roku). Matka biznesmena Niakija Nasredinowna jest przewodniczącą Rady Nadzorczej zamkniętej spółki akcyjnej SCM.

Kariera


Achmetow zasłynął w połowie lat 90. po tym, jak zastąpił Achata Bragina, który zginął w wybuchu na stadionie w Doniecku 15 października 1995 roku, na stanowisku prezesa klubu piłkarskiego Szachtar.

Polityka


Pomimo dużych wpływów w obwodzie donieckim Achmetow przez długi czas stronił od polityki. Sytuacja zmieniła się w okresie przygotowań do „pomarańczowej rewolucji”.

Podczas kampanii prezydenckiej z 2004 roku Achmetow aktywnie wspierał kandydaturę proreżimowego premiera Wiktora Janukowycza, z którym od dawna miał biznesowe i przyjacielskie stosunki. Po zwycięstwie Wiktora Juszczenki imperium biznesowe Achmetowa, jak wielu wówczas prognozowało, znalazło się na skraju upadku. Ogromnym szokiem był dla przedsiębiorcy okres jesieni 2005 roku, gdy doszło do reprywatyzacji huty Kryworiżstal. Achemtow był wówczas jej właścicielem na spółkę z Pinczukiem. Okazało się jednak, że po „pomarańczowej rewolucji” utrata huty Kryworiżstal była bardzo dotkliwą stratą materialną, ale i nie jedyną.

W wyniku dojścia do władzy „pomarańczowych” Achmetow poniósł także moralne straty. W lecie 2005 roku funkcjonariusze organów ścigania podejrzewali, że może on mieć związek z pewnymi popełnionymi 18 lat wcześniej przestępstwami, a także przestępstwami o charakterze gospodarczym. Na adres biznesmena napłynęły wnioski o „złożenie zeznań”, następnie dokonano rewizji w biurach i rezydencji Ukraińca. Achmetow postanowił przeczekać „złą pogodę” w jednym z ulubionych miejsc bogatych Europejczyków – spokojnym Księstwie Monako. Po kilku miesiącach „odpoczynku i pracy” za granicą Achemtow bezpiecznie wrócił na Ukrainę i w dalszym ciągu aktywnie angażował się nie tylko w biznes, ale również w politykę.

Achmetow był i jest jednym z najważniejszych sponsorów Partii Regionów. Wiosną 2006 roku, startując z listy wyborczej Nr 7, został wybrany deputowanym do Rady Najwyższej V kadencji. Zdaniem ekspertów zyskanie tytułu deputowanego i członka Komitetu ds. Polityki Gospodarczej nie było szczytem marzeń młodego, bogatego i ambitnego biznesmena. Z drugiej strony, po powołaniu na stanowisko deputowanego Achemtow nie wyróżniał się świetnymi wystąpieniami czy inicjatywami legislacyjnymi. Małego tego, nie uczestniczył regularnie w posiedzeniach Rady Najwyższej. Warto podkreślić, że Achmetow ani razu nie uczestniczył w 74 posiedzeniach 6. sesji Rady Najwyższej.

W latach 2007-2012 został powołany na deputowanego VI kadencji z ramienia Partii Regionów (Nr 7 na liście).

W wyborach parlamentarnych 2012 zrezygnował ze swojej kandydatury.

Działalność gospodarcza


W 1995 roku z inicjatywy Rinata Achmetowa został utworzony „Donhorbank” (własność firmy „SCM Finance”. 16 lipca 2011 roku bank został połączony z PUMB).

W 2000 roku założył firmę System Capital Management, a od 7 kwietnia 2009 roku jest jedynym udziałowcem spółki.

W rezultacie aktywnego programu restrukturyzacji biznesu SCM jest właścicielem pakietu kontrolnego akcji ponad 100 firm działających w branży górniczo-metalurgicznej, energetycznej, telekomunikacyjnej, bankowej, ubezpieczeniowej, medialnej, detalicznej, nieruchomościowej i innych.

W 2011 roku Rinat Achmetow został największym ukraińskim podatnikiem, płacąc 67,8 mln hrywien podatku dochodowego od osób fizycznych. W 2013 roku Achmetow zapłacił 394 mln dolarów podatku, które zasiliły lokalny budżet.

Achmetow jest również jednym z największych filantropów na Ukrainie.

W 2005 roku założył fundację „Rozwój Ukrainy”, której misją stała się „praca dla ludzi przy jednoczesnym niwelowaniu problemów społecznych; wykorzystywanie doświadczenia zdobytego na Ukrainie oraz za granicą, tworzenie unikalnych rozwiązań systemowych; osiągnięcie maksymalnego rezultatu w każdym projekcie oraz działaniu”.

Znajomości


Achmetow jest w bliskich stosunkach z Wiktorem Pinczukiem, Wiktorem Bałohą, Borysem Kołesnikowem, braćmi Wasiljew, Andrijem Kliujewem, Jurijem Iwaniuszczenką i Tetianą Bachtejewą.

Ponadto do grona osób, które zbliżyły się do Achmetowa należy Ihor Humeniuk oraz syn gubernatora obwodu sumskiego Wołodymyra Szczerbania, Artem. W bliskich stosunkach z Achmetowem pozostaje Rawil Safiullin – były wiceprezes klubu piłkarskiego Szachtar Donieck, a obecnie deputowany do Rady Najwyższej.

Najbliższym współpracownikiem Achmetowa jest Mark Jurіjowicz Łewyćkyj – były komentator piłki nożnej, który przez długi czas stał na czele służby prasowej, działu analitycznego oraz służb PR Achmatowa.

Cytaty


O ucieczce prezydenta Janukowycza:
„Ostatni raz widziałem się z Wiktorem Janukowyczem w Doniecku 22 lutego. W związku z sytuacją w kraju, namawiałem go, aby podał się do dymisji. Po tym spotkaniu nie miałem z nim żadnego kontaktu, podobnie jak z jego synami”.
O sytuacji w Donbasie:
„Jestem głęboko przekonany, że Donbas może być szczęśliwy wyłącznie w zjednoczonej Ukrainie”.
„Jestem przekonany, że DRL oszukuje mieszańców Donbasu. To najeźdźcy, którzy wzięli cały Donbas za zakładników i terroryzują go. Kim są ci ludzie? Skąd przyjechali ci „geniusze”? Kim byli wczoraj? Nie stworzyli ani jednego miejsca pracy. To banda oszustów, którzy terroryzują Donbas... Jestem przekonany, że wyniosą się stąd w najbliższym czasie”.

Hobby


Największym hobby Achemtowa jest sport (piłka nożna, boks, wushu).