Bachmatiuk Ołeh Romanowycz

Bachmatiuk Ołeh Romanowycz
Prezes zarządu holdningu rolniczego Awanhard

Wykształcenie


Urodził się 14 sierpnia 1974 roku w Iwano-Frankiwsku.

W 1996 roku ukończył Instytut Ekonomiki i Prawa w Czerniowcach (dyplom z zarządzania przedsiębiorstwem).

W 2005 roku ukończył Iwano-Frankiwski Narodowy Techniczny Uniwersytet Nafty i Gazu, otrzymał dyplom w dziedzinie inżynierii, fizyki i zarządzania.

Rodzina


Żonaty, ma trzy córki i syna.

Kariera


1996 r. — referent-administrator, kierownik, zastępca dyrektora departamentu dostaw towaru, kierownik działu handlowego firmy KHD. KHD — iwano-frankiwskie przedstawicielstwo Itera. Był siódmym współpracownikiem.

2001 r. — założył Podkarpacką Korporację Finansową, która zajmowała się hurtową sprzedażą produktów, alkoholu, produktów naftowych.

2002 r. — zastępca Iwano-Frankiwskiej Rady Miejskiej, członek frakcji „odrodzenia gospodarczego”, członek komisji Rady Miejskiej ds. planowania finansowego, cen i budżetu.

2002 r. — zastępca prezydenta KHD Ostapa Darmohraja i poseł do rady miasta.

2002 r. — odchodzi z KHD, zajmuje się Podkarpacką Korporacją Finansową

2003 r. — ścisła współpraca z Ihorem Jermejewem.

2003 r. — kupił fabrykę drobiu Awanhard i stworzył firmę o tej samej nazwie.

W 2005 r. został powołany na stanowisko szefa eksperckiej oceny inwestycji i korporacji finansowej Naftohaz Ukrainy.

W 2006 roku został powołany na stanowisko zastępcy prezesa zarządu państwowej spółki akcyjnej Naftohaz Ukrainy, Ołeksija Iwczenki. Został zwolniony w styczniu 2007 r.

W 2005 r. założył Bank „Finansowa Inicjatywa”.

W 2006 roku wykupił pakiet kontrolny regionalnych przedsiębiorstw gazowych „Iwano-Frankiwskhaz”, „Lwiwhaz”, „Zakarpathaz”, „Czerniwcihaz” i „Wołyńhaz”, które potem sprzedał strukturom biznesowym Dmytra Firtasza.

Od 2007 r. Bachmatiuk jest prezesem zarządu holdingu rolniczego Awanhard (AVANGARDCO INVESTMENTS PUBLIC LIMITED).

Obecnie jest przewodniczącym rady nadzorczej Awanhard bez uprawnień wykonawczych.

2010 r. — wyprowadził Awanhard na londyńską giełdę i przyciągnął 208 milionów dolarów.

2011 r. — założył największy zintegrowany holding rolniczy Ukrainy UkrLandFarming (w wyniku połączenia aktywów z Awanhardem).

Począwszy od 2011 roku jest właścicielem Banku VAB. Na początku października 2014 roku bank poinformował o konieczności rekapitalizacji, ponieważ rozpoczęły się problemy z wypłatą środków deponentom.

Kontakty polityczne


Polityką zainteresował się w 2002 roku. Wtedy Bachmatiuk został wybrany na posła Iwano-Frankiwskiej Rady Miejskiej. Był członkiem frakcji "odrodzenia gospodarczego", członkiem komisji Rady Miejskiej ds. planowania finansowego, cen i budżetu.

W 2005 roku przy wsparciu Ihora Jermejewa Bachmatiuk wziął czynny udział w kampanii Ludowego Bloku Wołodymyra Łytwyna. Jednak zajął dopiero 66. miejsce na liście partii. Biznesmen znalazł się również na czele listy "Ludowego Bloku Łytwyna" do rady obwodowej, ale przegrał w wyścigu wyborczym.

Majątek


Bachmatiuk to właściciel holdingu rolniczego Awanhard, współwłaściciel innych firm w przemyśle spożywczym, w sektorze transportu, nieruchomości i finansów. Awanhard to jego główne i największe przedsiębiorstwo komercyjne. Holding rolniczy został założony w 2003 roku, należy do grona największych przedsiębiorstw sektora rolno-przemysłowego Ukrainy. Specjalizuje się w produkcji kurzych jaj i produktów z jajecznego recyklingu, największy gracz na Ukrainie na tym rynku. Główne aktywa przedsiębiorcy: Awanhard, Bank Finansowa Inicjatywa, UkrLandfarming, Bank VAB.

Na początku 2011 roku magazyn „Focus” ocenił majątek Bachmatiuka na 1,093 mld dolarów, umieszczając go na 19. miejscu na liście najbogatszych ludzi Ukrainy (rok wcześniej majątek wyceniono na 233 mln dolarów). W kwietniu 2012 roku „Forbes” wycenił majątek biznesmena na 904 mln dolarów (11. miejsce na liście najbogatszych Ukraińców). Według danych „Forbes” w 2014 roku majątek Bachmatiuka wynosił 623 mln dolarów.

Biznesowe dossier


W 2011 roku Bachmatiuk wszedł w skład założycieli Banku VAB.

Z powodu 34 mln dolarów długu wobec Ukrsocbanku stracił sieć centrów handlowych „Nawihator”.

Właściciel iwano-frankiwskich mediów Reporter, Gazeta if.ua, 3 Studia, Halicki Korespondent.

Stanisławskie Przedsiębiorstwo Handlowe w krótkim czasie staje się właścicielem największej sieci sklepów spożywczych w obwodzie iwanofrankiwskim (pod marką „Faworyt”). Sieć supermarketów „Faworyt” została w 2010 roku sprzedana konkurentom z „Pacco-Holding” z powodu długów.

W 2010 roku w USA kupiły aktywa amerykańskiego producenta drobiu Townsends Inc.

W 2011 roku kupił Dakor od Danyły Koryłkewycza i Rise od Cechmistrenki. Koryłkewyczowi zapłacił ok. 40 mln dolarów, a Cechmistrence ponad 100 mln.

W 2013 roku kupił holding rolniczy Valinor i jeszcze około 20 innych podobnych przedsiębiorstw.