Deszczycia Andrij Bohdanowycz

Deszczycia Andrij Bohdanowycz
Były p.o. ministra spraw zagranicznych, Nadzwyczajny i Pełnomocny Ambasador Ukrainy w RP

Wykształcenie


Urodził się 22 września 1965 roku w obwodzie lwowskim.

W 1989 r. ukończył Lwowski Uniwersytet Narodowy im. Iwana Franki, a w 1995 r. Uniwersytet Alberty (Edmonton, Kanada), gdzie uzyskał tytuł magistra nauk humanistycznych. W tym samym roku otrzymał tytuł doktora nauk politycznych.

Posługuje się językiem ukraińskim, angielskim, francuskim, rosyjskim i polskim.

Rodzina


Żonaty, ma córkę.

Kariera


W latach 1996-1999 Deszczycia pracował jako sekretarz prasowy, pierwszy sekretarz ambasady Ukrainy w Polsce. Następnie do 2001 r. był starszym koordynatorem PAUCI (Fundacja Współpracy Polsko-Ukraińskiej) na Ukrainie.

Lata 2001-2004 r. – doradca ambasady Ukrainy w Finlandii.

Od września 2004 r. - doradca-wysłannik ambasady Ukrainy w Polsce.

W sierpniu 2004 r. został powołany na sekretarza prasowego MSZ Ukrainy.

Od grudnia 2007 do października 2012 r. zajmował stanowisko Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Ambasadora Ukrainy w Finlandii.

Od 3 października 2008 r. do 9 października 2012 r. był równolegle ambasadorem Ukrainy w Islandii.

W 2012 roku został mianowany Ambasadorem do Zadań Specjalnych, specjalnym przedstawicielem przewodniczącego OBWE ds. uregulowania konfliktów.

23 lutego 2014 roku Rada Najwyższa zwolniła ze stanowiska szefa MSZ Łeonida Kożarę, a 27 lutego na stanowisko pełniącego obowiązki ministra spraw zagranicznych powołano Deszczycię.

Skandal dyplomatyczny z 15 czerwca 2014 r.

15 czerwca 2014 roku wokół ambasady Federacji Rosyjskiej w Kijowie miała miejsce demonstracja w sprawie zestrzelonego przez ochotników ŁRL w Ługańsku samolotu transportowego IŁ-76.

Andrij Deszczycia przybył do budynku ambasady w towarzystwie ambasadora Ukrainy w Rosji i zaapelował do awanturujących się o spokój, a na znak tego, że rzeczywiście rozumie i wspiera ich stosunek do Rosji i prezydenta Władimira Putina, wykonał wulgarną przyśpiewkę ukraińskich kibiców piłki nożnej, obrażającą Putina.

Takie zachowanie Deszczyci odbiło się echem w kręgach politycznych.

W wywiadzie dla stacji radiowej „Echo Moskwy” Deszczycia stwierdził, że chciał w ten sposób rozładować sytuację i nie dopuścić do zamieszek i ewentualnego ataku na ambasadę. Przewodniczący rządu Rosji Dmitrij Miedwiediew uznał zachowanie Deszczyci za „nieadekwatne” i „paranoiczne”. Ambasador USA na Ukrainie Geoffrey Pyatt wręcz przeciwnie, wyraził aprobatę dla działań ukraińskiego ministra.

19 czerwca Deszczycia został odwołany ze stanowiska przez Radę Najwyższą Ukrainy na wniosek prezydenta Ukrainy. Nowym ministrem spraw zagranicznych został mianowany Pawło Klimkin.

Prezydent Petro Poroszenko zaproponował byłemu p. o. ministra spraw zagranicznych Deszczyci objęcie jednej z misji dyplomatycznych Ukrainy za granicą. 13 października 2014 roku Poroszenko mianował Deszczycę Nadzwyczajnym i Pełnomocnym Ambasadorem Ukrainy w Polsce.