Hereha Hałyna Fedoriwna

Hereha Hałyna Fedoriwna
Były sekretarz Kijowskiej Rady Miejskiej, współwłaścicielka sieci hipermarketów Epicentr

Wykształcenie


Urodziła się 9 sierpnia 1959 r. w obwodzie lwowskim. Ukończyła Lwowskie Technikum Spółdzielcze (1974-78), Kijowski Instytut Handlowo-Ekonomiczny, wydział technologiczny (1978-83).

Rodzina


Mąż — Ołeksandr Hereha, poseł VII kadencji z frakcji Partii Regionów, współwłaściciel sieci hipermarketów budowlanych "Epicentr". Ma syna Tarasa (ur. 1994), który studiuje w Szwajcarii.

Kariera


Lata 1983-1988 - mistrzyni nauki zawodu w systemie kształcenia zawodowego i technicznego w Kijowskiej Szkole Kulinarnej.

Lata 1988-1993 - starszy inżynier - technolog przedsiębiorstwa „Objednannia 906” przy Wyższej Szkole Partyjnej.

Lata 1994-1998 - zastępczyni dyrektora przedsiębiorstwa „Hłyboczycia”.

Dwa lata później otworzyła pierwszy własny sklep z płytkami ceramicznymi i urządzeniami sanitarnymi, a w 1998 roku założyła własną firmę „Cermet AGS”.

W 2003 roku Hereha wraz z mężem i siostrą Tetianą Surżyk otworzyła swój główny projekt biznesowy – sieć hipermarketów budowlanych „Epicentr”, stając się formalnie dyrektorem finansowym spółki „Epicentr”.

Polityka


Deputowana Kijowskiej Rady Miejskiej piątej i szóstej kadencji. W trakcie parlamentarnej kadencji była członkiem frakcji Aktyw Obywatelski Kijowa.

20 kwietnia 2011 roku Hereha została sekretarzem Kijowskiej Rady Miejskiej, zastępując na tym stanowisku Ołesia Dowhego, który podał się do dymisji.

W 2012 roku wzięła udział w parlamentarnej kampanii wyborczej, sama zgłosiła swoją kandydaturę, ale przegrała z przedstawicielem „Swobody”, Andrijem Illenką.

13 czerwca 2014 roku mer Kijowa Witalij Kłyczko zwolnił sekretarz Kijowskiej Rady Miejskiej Halynę Herehę w związku z zakończeniem kadencji.

Majątek


Według magazynu „Forbes”, Hereha zajęła 38. miejsce w rankingu 100 najbogatszych biznesmenów na Ukrainie w 2011 roku. Jej majątek szacuje się na 248 mln dolarów. Małżonek Herehy, Ołeksandr, zajął w tym rankingu 35. miejsce z majątkiem w wysokości 279 mln dolarów.

Materiał kompromitujący

W 2011 roku o godzinie 9.00 do głównego biura „Epicentru” znajdującego się na Trojeszczynie wtargnęli w kominiarkach i kamizelkach kuloodpornych pracownicy Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i skonfiskowali dokumenty. Z tego powodu w mediach, wśród biznesmenów, polityków i mieszkańców pojawiły się domysły: albo chcą odebrać właścicielom biznes, albo były ku temu polityczne powody.

Hereha wyjaśniła ten incydent, później pojawiła się oficjalna wersja: organy ścigania odkryły kanał dostawy przemytu materiałów budowlanych.

Dwa tygodnie później w Żytomierzu na Ukrainie wybuchł kolejny skandal, który bezpośrednio był związany z „Epicentrem”, tym razem z jego budową. Większość żytomierskich posłów nie chciała wydzielić na terenie ogrodu botanicznego 5 hektarów ziemi pod budowę hipermarketu.

Zainteresowania


Hereha jest zagorzałą fanką piłki nożnej, z tego powodu „Epicentr” jest sponsorem narodowej reprezentacji Ukrainy.