Hajduk Witalij Anatolijowycz

Hajduk Witalij Anatolijowycz
Były współwłaściciel korporacji ISD, były sekretarz RBNiO Ukrainy

Wykształcenie


Urodził się 19 lipca 1957 r. w Chlibodariwce w rejonie wołnowaskim w obwodzie donieckim. W 1980 roku uzyskał dyplom inżyniera-ekonomisty w Donieckim Instytucie Politechnicznym.

Rodzina


Żonaty, ma syna i córkę.

Kariera


W latach 1981-1987 Hajduk pracował jako starszy ekonomista, szef Wydziału Ekonomii i Organizacji Pracy, zastępca dyrektora ds. gospodarki Donieckiego Centrum Obwodowego AwtoWAZTechObsułuhowuwannia.

W 1987 roku w drodze konkursu został wybrany na prezesa Zujewskiego Zakładu Energomechanicznego.

W latach 1994-1997 pracował jako zastępca szefa Donieckiej Obwodowej Administracji Państwowej Wołodymyra Szczerbania. To właśnie w tym czasie przy bezpośrednim udziale Hajduka powstała korporacja "Przemysłowy Związek Donbasu". Umiejętne wykorzystanie środków administracyjnych w krótkim czasie uczyniło firmę największym sprzedawcą gazu w obwodzie donieckim. To właśnie handel gazem, w którym bardzo aktywnie stosowano schemat barterowy, stał się podstawą szybkiego gromadzenia kapitału ISD. Panuje przekonanie, że w tym czasie za ISD stał biznesmen Rinat Achmetow.

Polityka

W latach 2000-2002 — pierwszy zastępca ministra, minister paliw i energetyki

Od listopada 2002 — wicepremier przemysłu paliwowo-energetycznego

5 grudnia 2003 r. prezydent Łeonid Kuczma zwolnił Witalija Hajduka. Jedną z przyczyn, jak mówiono w politycznych kuluarach, stał się telefon rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, któremu nie podobała się pozycja Hajduka odnośnie projektu tworzenia konsorcjum w sprawie transportu gazu. Po zwolnieniu Hajduk stanął na czele konsorcjum „Grupa Przemysłowa”, które zarządzało aktywami ISD.

Końcem 2005 roku prezydent Wiktor Juszczenko planował wyznaczyć Witalija Hajduka na wicepremiera przemysłu paliwowo-energetycznego, ale sprzeciwił się temu szef „Naftohazu Ukrainy” Ołeksij Iwczenko i szef Ministerstwa Energetyki Iwan Płaczkow.

W 2006 roku w „Top 100” najbardziej wpływowych ludzi na Ukrainie, których co roku wybiera magazyn „Korriespondient”, Witalij Hajduk zajął 11. pozycję.

10 października 2006 roku Hajduk został mianowany sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

12 maja 2007 roku opuścił to stanowisko. Wśród powodów wymieniano niechęć Hajduka do podejmowania drastycznych środków w odniesieniu do Sądu Konstytucyjnego i niektórych członków Gabinetu Ministrów, na co nalegał prezydent Juszczenko.

W 2007 roku w „Top 100” najbardziej wpływowych ludzi na Ukrainie magazynu „Korriespondient” Witalij Hajduk zajął 24. pozycję.

W 2007 roku w rankingu magazynu Focus „200 najbardziej wpływowych Ukraińców” Witalij Hajduk zajął 15. miejsce.

W styczniu 2008 r. Gabinet Ministrów zaproponował wyznaczenie Witalija Hajduka na wicepremiera, jednak ta kwestia nie została rozpatrzona przez parlament.

W lutym 2008 roku Hajduka mianowano szefem zespołu doradców premier Julii Tymoszenko.

W 2008 roku w „TOP 100” najbardziej wpływowych Ukraińców, których wybrał magazyn „Korriespondient”, Hajduk zajął 14.miejsce.

Końcem 2009 roku sprzedał swoje udziały w ISD.

Biznesowe dossier

Część wpływów za sprzedaży swojej części ISD - 500 milionów hrywien - zainwestował we VIAN Arenę – największą hodowlę koni Europy Wschodniej, która zaczęła działać w 2013 roku.

Do Hajduka należy wiele nieruchomości o łącznej powierzchni kilkuset tysięcy metrów kwadratowych. Podobno także jeden z najdroższych domów w Kijowie – budynek na Szowkowycznej 19, zbudowany na początku XX wieku.

Należy do niego Stoczniа Gdańsk.

Focus w 2011 roku wycenił kapitał Hajduka na 2,073 miliarda dolarów.

Forbes 2011 wycenił aktywa na 540 milionów dolarów.

Kyiv Post umieścił Hajduka w swoim rankingu na 12. miejscu.

Kontakty


Serhij Taruta – były współwłaściciel ISD, były partner biznesowy i przyjaciel.

Ołeh Mkrtczan - były współwłaściciel ISD. Były partner biznesowy.

Serhij Łowoczkin - były szef AP Wiktora Janukowycza. Kolega.

Sprawa zabójstwa Szczerbania


W kwietniu 2013 roku podczas przesłuchania w sprawie morderstwa ludowego deputowanego Jewhena Szczerbania Witalij Hajduk oświadczył, że nie dysponuje informacjami o udziale Julii Tymoszenko w zabójstwie Szczerbania.

„Nie mam dowodów na to, że ona (Tymoszenko - red.) to zleciła, ale i przeciwnych dowodów też nie mam. Gdybym coś wiedział, zeznałbym. Podpisałem przysięgę”, – powiedział Hajduk.

Zainteresowania

Kocha muzykę, interesuje się historią cerkwi. Dużo pieniędzy przeznacza na różne społeczne, kulturalne i sportowe projekty (mówi, że to część kultury ISD).