Pod Gorłówką „objawił się” Specnaz GRU, a w okolicach Doniecka – samochody opancerzone „Tigr” (03.05.2015)

Bojówkarze próbują po kryjomu wzmocnić swe ugrupowania na północ od Ługańska oraz w okolicach Doniecka.

Uwagę obserwatorów przyciągnęły następujące kolumny sprzętu bojowego:

W ciągu doby odnotowano wzmożony ruch środków transportu samochodowego w Doniecku oraz miejscowości Jasynuwata w kierunku Gorłowki poprzez Charcyźsk, Razdolne, Sniżne. Zauważono intensywny przewóz zasobów i materiałów technicznych w samym mieście Donieck: w kierunku Spartaka przejechała kolumna sprzętu samochodowego w liczbie około 20 ciężarówek, a w Pietrowskim i Kijowskim rejonach miasta na pierwszą linie pozycji bojowych dostarczono elementy uzbrojenina.


Zauważono kolumnę transportu samochodowego złożoną z 12 jednostek transportowych przewożąca między innymi dwa czołgi na przyczepach oraz 4 haubicoarmaty „Msta-B” holowane przez ciągniki. Kolumna kierowała się w stronę Ługańska (według wstępnych danych – do miasta Krasnodon, w którym znajduje się baza remontowo - renowacyjna sprzętu bojowego bojówkarzy).


Przemieszczenia oddziałów i sprzętu bojowego:

- Bojówkarze kontynuują działania związane z wzmocnieniem prawej flanki swych formacji na północ od Ługańska, uzupełniając żywą siłą i sprzętem bojowym. Zauważono, jak i wcześniej, ewidentną chęć ukrycia tego typu działań i rozlokowania w tym rejonie nowych oddziałów). W ciągu doby, terroryści przerzucili „falowo” na ten odcinek przynajmniej 15 bojówkarzy oraz około 8 wozów opancerzonych BBM.

- Z miejscowości Razdolne trwa przerzucanie znacznej ilości pracowników wojskowych.

- W okolicach miejscowości Szachtarśk zauważono zmierzające w kierunku miasta Donieck 6 wozów BBM bojówkarzy, w tym również dwóch opancerzonych samochodów terenowych ‘Tigr”. Jeden z tych samochodów został wyposażony w stacje rozpoznania radiowo-elektronicznego (RTR) oraz walki radiowo-elektronicznej (REB) typu „Lejer-2”.

- Z Ałczewśka w kierunku Stachanowa bojówkarze pojedynczo przemieścili 5 czołgów. Później w tym samym kierunku udała się kolumna składająca się z 13 wozów transportowych oraz sprzętu bojowego.

- Do Gorłówki poprzez Jenakijewo przewieziono znaczną ilość „medykamentów” – w asyście wzmocnionej ochrony Specnazu GRU Głównego Sztabu Federacji Rosyjskiej ładunek przewiozły dwa samochody ciężarowe Kamaz.