rosja i kuchnia
Rosja

Kuchnia w Rosji podzielona na regiony i najbardziej zróżnicowana na świecie

Rosja, to ogromne państwo i bardzo zróżnicowane pod wieloma względami. Pod względem położenia geograficznego, pod względem klimatu, pod względem rozwoju gospodarczego, pod względem bytu ekonomicznego ludzi. A także pod względem tradycji i zwyczajów kulinarnych. Kuchnia rosyjska, to wieki tradycji, a także adaptacja zwyczajów kulinarnych innych narodów, a zwłaszcza tych sąsiednich. W dawnych czasach była to kuchnia cesarska, kuchnia ziemiańska i kuchnia chłopska. Dziś jest trochę inaczej, bo nie ma już cesarza, ale jest grupa bardzo zamożnych Rosjan. Jest też grupa średnia pod względem zamożności i duża grupa ludzi z niższej klasy średniej, oraz liczna grupa najbiedniejszego społeczeństwa.

Jaka była kiedyś i jest dziś kuchnia rosyjska?

Kuchnia rosyjska słynie z kawioru. Pasteryzowany, puszkowany, eksportowany i jedzony w kraju stanowi symbol Rosji. Kawior jest to ikra z ryb jesiotrowatych (czarny kawior) lub ryb łososiowatych (czerwony kawior). Jest luksusowym artykułem spożywczym służącym do sporządzania wykwintnych przekąsek. Najbardziej znany jest kawior czarny i czerwony, lecz może on mieć także inne odmiany i kolory, które są mniej popularne.

Kawior można podawać z plackami ziemniaczanymi, z tostami. Kładzie się go na produkcie, lecz się go nie rozsmarowuje. Do kawioru najbardziej odpowiednim dodatkiem z napojów alkoholowych jest szampan, wino musujące lub wódka, czy koniak. Kawior poza tym, że wzbogaca smakowo i kolorystycznie stół, to także dodaje mu szyku i wykwintności jest też bardzo odżywczy. Zawiera dużo kwasów tłuszczowych nienasyconych i dużo aminokwasów. Posiada też wiele minerałów, jak jod, magnez, fosfor, cynk i witaminę A, D, E.

Choć kuchnia rosyjska jest dziś zróżnicowana pod względem regionalnym, to jednak niektóre produkty w każdym regionie się pokrywają. Kuchnia rosyjska tak kiedyś, jak i dziś wiele czerpie z natury. W naturze przecież żyją ryby, jest dziczyzna i dzikie ptactwo, rosną grzyby, są owoce leśne i orzechy. Lecz podstawowymi surowcami kuchni rosyjskiej we wszystkich regionach są ziarna zbóż, kasze, mięso, nabiał, jaja, warzywa, owoce.

Najbardziej znaczące produkty i potrawy w diecie Rosjan

Do najbardziej tradycyjnych dań w Rosji należą bliny, wareniki, pielmieni, boeuf straganow, ucha, szczi, wzwar okroszka i barszcz. Do dań mięsnych podawany jest gęsty sos warzywno-mięsny lub warzywno-owocowy.
Mięso pochodzące z uboju trzody chlewnej, mięso wołowe, drób, ryby, to podstawa kuchni rosyjskiej. Aby zapasy mięsa się łatwo nie psuły Rosjanie już pięćset lat temu wykorzystywali lód do zamrażania, a tym samym długiego przechowywania żywności. Mięso stanowi bardzo ważny składnik diety w Rosji, bo to zimny kraj i trzeba ogrzewać organizm. Mięso jest poddawane obróbce cieplej na różne sposoby. Dziś najbardziej rozpowszechnione jest grillowanie mięsa, gotowanie w bulionie warzywnym, przyrządzanie kotletów de volaille, kotletów mielonych, pieczenie mięsa, sporządzany jest też farsz mięsny do pierogów i nadziewania warzyw. A także do przygotowywania różnego rodzaju wędlin.

Bardzo duże znaczenie w kuchni rosyjskiej mają ryby, które są podawane również na różne sposoby. Są smażone, duszone w śmietanie, gotowane, faszerowane np. kaszą.

W kuchni rosyjskiej ogromne znaczenie od wieków ma nabiał, który jest jednym z podstawowych składników narodowej diety.

Omawiając kuchnię rosyjską nie sposób nie wspomnieć umiłowania ludzi do kiszonek, a głównie do kiszonych ogórków i kiszonej kapusty, oraz konserwowych grzybków. Ale w Rosji kisi się też czosnek i paprykę. Oraz spożywa na surowo lub po obróbce cieplnej też różne warzywa i owoce, jak ziemniaki, cebulę, buraki, czosnek, groszek, fasolę, pomidory, pietruszkę, marchew, rzepę, rzodkiewki. Z owoców porzeczki, agrest, wiśnie, gruszki, jabłka, brzoskwinie, czereśnie, śliwki.

Z przypraw kuchennych najbardziej popularne, to szczypiorek, natka pietruszki, koperek, czarny pieprz, sól, szafran, goździki, kminek, kolendra, słodka papryka, liść laurowy, ziele angielskie, majeranek, cynamon, gałka muszkatołowa, anyż. Wszystkie są używane do osiągnięcia smaku, jak i ozdabiania potraw. Rosjanie nie przepadają za mocnymi i piekącymi przyprawami. Jednak w kuchni do dodania smaku potrawom używany jest chrzan, musztarda, keczup, ocet.

Na szczególną uwagę w diecie Rosjan zasługuje pieczywo, a zwłaszcza chleb, który stanowi podstawowy składnik diety. Spożywany jest z mięsem, z zakąskami, z zupą, a nawet z ziemniakami. Chleb może być biały, żytni ciemny, szary, pszenny lub mieszany.

Jednym z najbardziej popularnych dań jest zupa. W porze zimowej najlepsza jest zupa z kiszonej kapusty zwana szczi. Inne popularne w Rosji zupy, to bulion mięsny, zupa szczawiowa, zupa z warzywami i zacierkami, zupa ogórkowa, zupa rybna, botwinka, chłodnik, zupa owocowa.
Do najbardziej ulubionych deserów w Rosji należą lody, ptasie mleczko, czekoladki, pierniki, chrust, bułeczki drożdżowe, babki rumowe, ciasteczka, konfitury, oraz obwarzanki zwane suszki, bubliki, baranki. Deserem może być także kompot lub kisiel.

Rosjanie wbrew ogólnej światowej opinii co do wódki uwielbiają także inne napoje, jak na przykład herbatę, która pojawiła się w Rosji w siedemnastym wieku. Herbata musi być gorąca, mocna, słodka i z cytryną. Pije się ją do każdego posiłku. Rosjanie piją też kwas chlebowy, piwo jęczmienne, wino, miód pitny.