NOWUM #1 - Nowa Współczesna Ukraińska Muzyka

NOWUM #1 - Nowa Współczesna Ukraińska Muzyka
Dzięki współpracy z użytkownikiem sieci reddit – SymphoUA (w sieci znanym jako Sympho) rozpoczynamy cykliczną publikację digestów Nowej Współczesnej Muzyki Ukraińskiej pod nazwą NOWUM.

Tym sposobem, zamierzamy regularnie prezentować polskim odbiorcom, co dzieje się obecnie na scenie naszych wschodnich sąsiadów, gdyż uważamy, że Ukraińcy to bardzo muzykalna i roztańczona nacja i co najważniejsze, posiadają ponadprzeciętny talent, który naszym skromnym zdaniem, nie do końca jest w świecie znany i doceniany. Mamy nadzieję, że tym sposobem przybliżymy polskim użytkownikom dokonania mniej lub bardziej znanych artystów „zza wschodniej miedzy” i dzięki temu zbliżymy się do siebie odrobinę bardziej. Gdyż nie od dziś wiadomo, że nic tak nie zbliża jak wspólny język muzyki brzmiący ponad granicami.

Projekty muzyczne z Ukrainy są na tyle interesujące i warte uwagi, że niejednokrotnie pozwolą rozszerzyć horyzonty muzyczne każdemu melomanowi.

Cykl tworzony jest przy aktywnym udziale innych użytkowników sieci reddit, którzy przesyłają swoje propozycje i nie ogranicza się do konkretnych stylów czy gatunków muzycznych. Jest subiektywnym zbiorem muzycznej twórczości ukraińskich artystów. Jak sam napisał Sympho: „Rozumiem, że jeszcze taki się nie urodził, co by wszystkim dogodził, więc prosimy o wyrozumiałość” życząc przyjemnego odbioru!


 

NOWUM #1

 

Pierwszy singiel z kolejnego albumu, który dobitnie pokazuje, że główni festiwalowi rockersi Ukrainy grupa O.TORVALD radykalnie zmieniła styl. Z niecierpliwością czekamy na nowy album, którego premiera jest właśnie dzisiaj - 1 września 2016.
otorvald
O. TORVALD - #NasziliudywsiudyDość niespodziewana współpraca kijowskiej artystki Julii Sionczuk i znanej grupy Dżankoj Brothers.

JSionczukDjankojBros

 

Julia Sionczuk i Dżankoj Brothers - Wolna


 

 

Proste jak drzwi ukraińskie country od członka humorystycznego zespołu "VIP Tarnopol" i licznych koncertów muzycznych Arkadija Wojtiuka z Kowela.

Wojtiuk

Arkadij Wojtiuk - Wszystko jest w tobie
Odkrywanie nowych nazwisk jest ekscytujące! Dlatego przedstawiamy pierwszy wideoklip Navi - artysty, który śpiewa w języku ukraińskim i tworzy wysokiej jakości europejską muzykę w stylach house, deep house i tropical house. Jak na debiut całkiem nieźle.

navi

 


Navi – Tacy młodzi

 

 
Eksperyment Onuki wraz z Narodową Orkiestrą Akademicką Instrumentów Ludowych Ukrainy pod kierownictwem Wiktora Hucała.

Onuka

ONUKA - Other ft. NAONI Orchestra
Nowy teledysk żeńskiego duetu Selfy o jednym z ukraińskich symboli - Wyszywance.

Selfy

Selfy – Wyszywanoczka 


 

PREMIERY!

1. Dzwony Słońca – List (Pop Rock) (Lwów)

SunBells

2. Rulada - Nie Poddawaj Się (Club) (Kijów)

Rulada

3. The Hardkiss – Perfection (Alternative) (Kijów)

theHardkiss

4. Fiolet – Odessa - (Pop Rock) (Łuck)

Fiolet

5. Paulman – Jeszcze Jesteśmy Razem (Pop) (Lwów)

Paulman

6. Miles Babies - Miejskie lato (Rock) (Kijów)

Milesbabes

7. Embrace The Value – Save My Shadow (Metalcore) (Kijów)

embracethevalue

 

 

 Muzyczny Portret

Space-Man

Space-Man - instrumentalista, którego twórczość wchłonęła w siebie niesamowitą wielkowymiarowość piękna galaktyk. Tę melodyjną gitarową muzykę, prezentuje człowiek w kombinezonie kosmonauty. A może i nie człowiek... Podróżując po muzycznym wszechświecie postanowił wylądować w jednym z piękniejszych zakątków na Ziemi - Ukrainie, a dokładnie we Lwowie, aby dać natchnienie dla wspaniałych ludzi planety. Ale... trochę pomylił się w obliczeniach i znalazł się na w regionie iwanofrankiwskim, gdzie zaczął tworzyć swoje niesamowite kosmiczne piękno. Nikt nie wie, skąd pochodzi, ale na pewno wiadomo, że przyszedł z pokojem.


SpaceMan


Pojawiając się u nas 18 kwietnia ubiegłego roku, od razu zaczął grać. Muzyka Space-Mena jest bardzo miękka i melodyjna, a tym samym ciężka i burzliwa jak ocean. Od relaksacyjnych dźwięków gitary elektrycznej do ostrych metal-core’owych rytmów. Wszystko to harmonijnie łączy się w twórczości naszego kosmicznego przyjaciela, który niedawno wydał swój debiutancki album "Wandering".

SpacemanAlbum

Album został poświęcony podróżom i błądzeniu Space-Mana po świecie, a także przyszłych podróży i koncertów w całej galaktyce. Premiera albumu odbyła się piątego czerwca, w "Światowy dzień ochrony środowiska" jako przypomnienie dla wszystkich, że musimy chronić naszą planetę i dbać o nią.


Zobaczyć Space-Mana a można wszędzie, od zagranicznych festiwali, jak Nitra Divadlo na Słowacji do prostych ulicznych koncertów na ulicach Lwowa lub w Iwano-Frankowska. Może nagle pojawić się w dowolnym miejscu i odprawić was w muzyczny kosmos.

SpaceMan01

 

                     

 

 
UKRAIŃSKI HIT

Jeden z ostatnich klipów Serhija Babkina (5'NIZZA), i chyba, naszym skromnym zdaniem, najlepszy i to z bardzo zmysłową piosenką.

Babkin

Serhij Babkin – Przepraszam


WEHIKUŁ CZASU

Wróćmy na chwilę do roku 2003. Najbardziej znany przebój zespołu Skriabin, którego lider Kuźma Skriabin zginął tragicznie w wypadku samochodowym.

Skriabin

Skriabin - Śpij sobie sama

Czasami bywa tak, że chcesz usłyszeć

Rzeczy, o których lepiej nie wiedzieć

I ciągnie za rękę w to miejsce

Gdzie lepiej byłoby nie mieć oczu

W kuchni patrzysz na kran i wodę

A prawda znikąd nie pojawia

I patrzą ci w oczy twoi znajomi

A ich oczy mówią twoim


Refren:

Śpij sobie sama, kiedy obok ciebie mnie nie ma (4)


Czasami bywa tak, że w sklepie

Chcesz krzyknąć – co zrobiłam nie tak

Ogarniają cię wyrozumiałym wzrokiem

Bardzo boli choć nie przypadkiem

A ty rośniesz starzejesz się i umierasz

Nie dowiedziawszy się o tej prawdzie

Boisz się jej i od niej uciekasz

i w swoich ścianach zasypiasz sama 


Refren (2)

Artykuły powiązane