Opozycja w Polsce zaprezentowała wniosek o wotum nieufności dla rządu Szydło

Opozycja w Polsce zaprezentowała wniosek o wotum nieufności dla rządu Szydło
„Platforma Obywatelska” zaprezentowała w Sejmie wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło.

Jak poinformował Onet, wnioski powinny zostać oficjalnie zarejestrowane w przyszłym tygodniu, po konsultacjach z innymi grupami opozycyjnymi.

„Kandydatem PO na nowego premiera jest Grzegorz Schetyna”, – oświadczył przewodniczący klubu „Platformy Obywatelskiej” Sławomir Neumann.

„Mamy zdecydowanie najgorszy rząd po 1989 roku. Zakończenie prac tego rządu jest zgodne z polską racją stanu”, – dodał.

Obecnie, według Neumanna, wniosek o wotum nieufności zostanie przedyskutowany z posłami innych sił opozycyjnych Sejmu.

Lider „Platformy Obywatelskiej” powiedział również, że rząd Szydło „od 17 miesięcy demoluje Polskę, polską demokrację, praworządność, zawłaszcza swobody obywatelskie, atakuje samorządy, niezależne sądownictwo, a w ostatnich dniach, tygodniach skompromitował Polskę na arenie międzynarodowej”.

Onet zauważa, że inicjatywę „Platformy Obywatelskiej” będzie wspierać partia Nowoczesna, a także PSL. Równocześnie lider innej partii opozycyjnej - Kukiz'15, Paweł Kukiz oświadczył, że prawdopodobnie nie weźmie udziału w głosowaniu nad odwołaniem Rady Ministrów.

Warto zauważyć, że partia rządząca „Prawo i Sprawiedliwość” wraz z posłami „Solidarnej Polski” i „Polski Razem” dysponuje w parlamencie stabilną większością 234 posłów.

Dodamy również, że zgodnie z konstytucją RP, Sejm wyraża Radzie Ministrów wotum nieufności większością ustawowej liczby posłów (co najmniej 231) na wniosek zgłoszony przez co najmniej 46 posłów i wskazujący imiennie kandydata na Prezesa Rady Ministrów.

Artykuły powiązane