Wicepremier Polski podsumował udział w szczycie G20

Wicepremier Polski podsumował udział w szczycie G20 foto: twitter.com/mr_gov_pl
Mateusz Morawiecki uważa, że jego obecność w Baden-Baden pozwoliła przedstawić polskie stanowisko w ważnych dla Polski sprawach.

Na zakończonym w sobotę 18 marca szczycie ministrów finansów i przedstawicieli banków centralnych grupy G20 w niemieckim kurorcie Baden-Baden była mowa między innymi o podatkach, bezpieczeństwie i kryzysie migracyjnym. Oprócz przedstawicieli największych światowych gospodarek i najważniejszych instytucji międzynarodowych, w rozmowach brali udział przedstawiciele 11 zaproszonych państw, nie należących do G20, w tym Polska, informuje Polskie Radio.

Polskę na tym spotkaniu reprezentował wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że walka z uchylaniem się od płacenia podatków ma znaczenie nie tylko dla gospodarki, ale i bezpieczeństwa. Co do kryzysu migracyjnego, to zdaniem wielu uczestników szczytu G20, jednym z warunków jego rozwiązania może być podniesienie poziomu życia mieszkańców krajów afrykańskich.

Mateusz Morawiecki uważa, że jego udział w spotkaniu w Baden-Baden stał się dobrą okazją do przedstawienia polskiego stanowisko w wielu ważnych dla Polski sprawach. Polityk podkreślił, że w negocjacjach wskazywał na konieczność walki z tzw. „rajami podatkowymi” i przewagą dużych korporacji nad mniejszymi firmami na rynkach lokalnych.

Na szczycie G20 zaznaczyły się rozbieżności między USA a niektórymi państwami w podejściu do wolnego rynku i protekcjonizmu. Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę na to, że Polska nie popiera stanowiska którejkolwiek ze stron, ale stara się znaleźć wspólny mianownik w globalnej grze w sferze handlu.

Artykuły powiązane