PE może rozważyć pozbawienie Le Pen immunitetu przed drugą turą wyborów we Francji

PE może rozważyć pozbawienie Le Pen immunitetu przed drugą turą wyborów we Francji
Deputowani do Parlamentu Europejskiego mogą wezwać lider „Frontu Narodowego” Marine Le Pen w sprawie pozbawienia jej immunitetu poselskiego przed drugą turą wyborów prezydenckich we Francji, w których bierze ona udział.


Poinformowała o tym zastępczyni przewodniczącego parlamentarnego komitetu ds. prawnych Laura Ferrara w komentarzu Reuters.

Francuscy sędziowie proszą Parlament Europejski o zniesienie immunitetu Le Pen, która jest również eurodeputowaną, aby móc kontynuować śledztwo dotyczące niewłaściwego wykorzystania środków UE na opłacenie swoich pomocników.

„Komitet ds. prawnych zgodził się na to, aby Le Pen została wezwana na rozprawę w pierwszym możliwym terminie w maju”, - powiedziała Ferrara.

Powiedziała, że spotkanie może odbyć się w pierwszym tygodniu maja, przed 7 maja, kiedy we Francji odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich.

Jak wiadomo, Parlament Europejski uważa, że Marine Le Pen nadmiernie wynagradzała pracę dwóch swoich pomocników na koszt europejskich podatników i domaga się zwrotu prawie 300 tysięcy euro.

Warto nadmienić, że w zeszłym miesiącu Parlament Europejski głosował za tym, aby pozbawić lider francuskich skrajnych prawicowców Marine Le Pen immunitetu poselskiego za jej tweety ze zdjęciami, na których ISIS uśmierca ludzi.

Decyzja o zniesieniu immunitetu Le Pen nosi pilny charakter i w żaden sposób nie dotyczy sprawy o niecelowe wykorzystanie środków Parlamentu Europejskiego podczas opłacania pomocników skrajnie prawicowej poseł.

Immunitet został zniesiony na życzenie francuskich władz.

Artykuły powiązane