Poroszenko omówił z Erdoğanem współpracę po referendum w Turcji

Poroszenko omówił z Erdoğanem współpracę po referendum w Turcji
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko przeprowadził rozmowę telefoniczną z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoğanem i omówił dalsze kroki w celu pogłębienia strategicznego partnerstwa.

Poinformowano o tym na stronie internetowej lidera państwa.

"Liderzy omówili dalsze kroki w celu pogłębienia strategicznego partnerstwa między dwoma krajami. W tym kontekście podkreślili oni znaczenie przeprowadzenia w Kijowie szóstego posiedzenia Rady Współpracy Strategicznej Wysokiego Szczebla między Ukrainą i Turcją", - napisano w komunikacie.

W powiadomieniu Administracji Prezydenta napisano, że Poroszenko "podkreślił zakończenie w Turcji kampanii politycznej dotyczącej wniesienia zmian do Konstytucji kraju".

Ukraiński prezydent nie wyraził przy tym tradycyjnych dla takich rozmów gratulacji z okazji zakończenia przeprowadzonego głosowania.

Poroszenko podziękował także Erdoğanowi za niezmienne wsparcie niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy ze strony Turcji.

"Strony poruszyły również kwestie regionalnego i międzynarodowego porządku obrad, zwłaszcza w sprawie rozwoju sytuacji w Syrii", - napisano w powiadomieniu.

Jak wiadomo, podczas referendum w Turcji poruszono kwestię zmian w Konstytucji, na podstawie których Recep Tayyip Erdoğan zyskuje pełnię władzy w kraju.

Za wniesieniem zmian do Konstytucji zagłosowało 51,41% wyborców.

Europejscy obserwatorzy oświadczyli, że referendum o wniesieniu zmian do Konstytucji w Turcji nie odpowiadało standardom demokratycznym, uregulowanym przez Radę Europy i OBWE.

Podkreślili, że obie strony kampanii nie miały równych możliwości przedstawienia swoich stanowisk.

Erdoğan oświadczył, że jest mu wszystko jedno, co Europa myśli o głosowaniu podczas referendum.

Artykuły powiązane