Poroszenko przypomniał May o memorandum budapesztańskim

Poroszenko przypomniał May o memorandum budapesztańskim foto: president.gov.ua
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko odbył wizytę roboczą w Wielkiej Brytanii.
Według memorandum budapesztańskiego Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej jako jeden z gwarantów suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy może odgrywać ważną rolę w tej kwestii – oświadczył o tym prezydent Ukrainy Petro Poroszenko przed rozpoczęciem negocjacji w Londynie z premier Wielkiej Brytanii Theresą May, zawiadamia korespondent Ukrinformu.

"Chciałbym podziękować za bardzo silną i solidną pozycję w stosunku do wsparcia naszej suwerenności i integralności terytorialnej, w sprawie bezprawnej aneksji Krymu i rosyjskiej agresji na wschodzie Ukrainy. Myślę, że jasne stanowisko Zjednoczonego Królestwa jako sygnatariusza memorandum budapesztańskiego daje nam gwarancje integralności terytorialnej i suwerenności" – powiedział.

Jego zdaniem nie mogło być lepszej okazji, aby Ukraina i Wielka Brytania omówiły sposoby na zwiększenie współpracy i rozszerzenie partnerstwa i przyjaźni.

Szef państwa zaznaczył, że w trakcie spotkania zostanie omówiony m.in. przebieg reform na Ukrainie i cenne wsparcie dla ich realizacji ze strony Wielkiej Brytanii. Szczególną uwagę należy zwrócić także na wzrost „naszych możliwości obronnych". Poroszenko zaprosił premier Wielkiej Brytanii do odwiedzenia Ukrainy w najbliższym czasie.

Artykuły powiązane