RNU pozbawiła deputowanego Artemenkę mandatu

RNU pozbawiła deputowanego Artemenkę mandatu
Rada Najwyższa Ukrainy przedterminowo pozbawiła mandatu bezfrakcyjnego deputowanego Andrija Artemenkę.

Za odpowiednim projektem uchwały nr 6445 głosowało 244 posłów, przekazała "Ukraińska Prawda".

Deputowany Pawło Pynzenyk wyjaśnił, że zgodnie z Konstytucją uprawnienia deputowanego ustają, jeżeli został on pozbawiony obywatelstwa ukraińskiego.

Przy tym deputowana Wiktoria Wojcićka wezwała Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy do sprawdzenia pod katem podwójnego obywatelstwa wszystkich członków parlamentu.

Jak informowaliśmy wcześniej, 29 kwietnia 2017 roku prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał dekret o unieważnieniu obywatelstwa ludowego deputowanego Artemenki. Podstawą takiego kroku była ustawa „O obywatelstwie”, która nie dopuszcza posiadania podwójnego obywatelstwa na Ukrainie.

Według samego Artemenki, miał on obywatelstwo Kanady i nie tylko.

W lutym 2017 roku gazeta „The New York Times” poinformowała, że Artemenko przekazał byłemu doradcy Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego i obrony Michaelowi Flynnowi projekt uregulowania konfliktu między Ukrainą i Rosją. Według gazety, jednym z punktów planu było zorganizowanie referendum dotyczącego wynajęcia Krymu Rosji na okres 50-100 lat.

W związku z tym „Partia Radykalna Ołeha Laszki” wykluczyła deputowanego z frakcji.

Sam Artemenko twierdzi, że jego „plan pokojowy” wpisuje się w koncepcję „Partii Radykalnej”, a słowa o „wynajmie Krymie” zostały nieprawidłowo zinterpretowane.

Artykuły powiązane