Podano tematy rozmowy podczas spotkania Trumpa z Poroszenką

Podano tematy rozmowy podczas spotkania Trumpa z Poroszenką
Ukraina i Stany Zjednoczone uzgodniły spotkanie prezydentów Petra Poroszenki i Donalda Trumpa, jednak jej termin na razie nie może być podany.

Poinformował o tym w komentarzu dla BBC minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin.

"Spotkanie odbędzie się oczywiście, jesteśmy w trakcie przygotowań. Ale musimy utrzymać intrygę" – powiedział Klimkin.

Obiecał, że w najbliższym czasie przedstawiciele Bankowej i Białego Domu synchronicznie podadzą datę spotkania.

"Nie zamierzam podstępnie odbierać pracy mojemu przyjacielowi i koledze, rzecznikowi prezydenta Światosławowi Cehołce. Dlatego odpowiednie informacje usłyszycie od niego. Będzie dużo ciekawych wiadomości, dlatego polecam być uważnym", — oświadczył Klimkin, odpowiadając na pytanie dziennikarza o dacie wizyty Poroszenki w USA.

Według ministra, w porządku obrad spotkania pojawią się kwestie wykonania przez Rosję mińskich porozumień, sytuacji na Krymie, dostępu międzynarodowych obserwatorów do półwyspu.

"Będziemy pracować nad tym, aby uzgodnić logikę naszego współdziałania odnośnie nacisku na Rosję" – dodał szef ukraińskiego MSZ.

Innymi tematami rozmów powinny być pogłębienie dwustronnej współpracy i pomocy USA oraz reformy na Ukrainie.

Klimkin powiedział również, że podczas przygotowania spotkania strony uzgadniały format zaangażowania USA w procesie uregulowania sytuacji na Donbasie.

"Było dla nas ważne aby przed tym spotkaniem dogadać się z amerykańskimi partnerami odnośnie ich formatu zaangażowania: będzie to równoległy format czy będzie to format współpracy na określonych poziomach z formatem normandzkim", – podsumował Klimkin.

Przypomnijmy, że wcześniej Klimkin oświadczył, że dla Ukrainy "emocjonalnie ważne” jest, aby przeprowadzić spotkanie Poroszenki z Trumpem przed jego spotkaniem z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Artykuły powiązane