„Plan Marshalla dla Ukrainy”: UE wydzieli 30 mld euro - Kubilius

„Plan Marshalla dla Ukrainy”: UE wydzieli 30 mld euro - Kubilius
Były premier Litwy i obecny poseł na Sejm Andrius Kubilius oświadczył, że „Plan Marshalla dla Ukrainy” zostanie przedstawiony na szczycie Partnerstwa Wschodniego w listopadzie.


Powiedział o tym współautor planu w wywiadzie dla portalu segodnya.ua.

„Nowy europejski plan dla Ukrainy” przewiduje dwa kluczowe elementy - gospodarczy i strukturalny. W pierwszym przypadku mowa o znacznych wpływach finansowych na ukraińską gospodarkę. Litwini proponują przeznaczenie Ukrainie około 3% budżetu UE, a jest to około 30 mld euro”, - powiedział polityk.

Według niego, ten plan został pozytywnie oceniony przez Departament Stanu i Kongres USA.

„Obecnie idziemy dalej, planujemy do końca czerwca pojechać do Berlina i Brukseli. Jest również szereg konferencji w Londynie na początku lipca. I wreszcie, zaprezentujemy »Plan Marshalla dla Ukrainy« na szczycie Partnerstwa Wschodniego w listopadzie, gdzie, mam nadzieję, wzmianka o tym dokumencie pojawi się w deklaracji końcowej szczytu”, - powiedział Kubilius.

Przypomnijmy, że w marcu prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył, że „Europejska Partia Ludowa” przyjęła uchwałę, która przewiduje opracowanie długoterminowego planu wsparcia dla Ukrainy.

Artykuły powiązane