Putin jest niezadowolony z nowych sankcji USA, ale nie spieszy się z odpowiedzią

Putin jest niezadowolony z nowych sankcji USA, ale nie spieszy się z odpowiedzią
Zdaniem prezydenta Rosji, nowe sankcje USA jeszcze bardziej skomplikują stosunki rosyjsko-amerykańskie.

W sobotę 17 czerwca prezydent Rosji Władimir Putin wyraził rozczarowanie z powodu nowych sankcji, które USA być może wprowadzi w odniesieniu do jego kraju, napisał „Głos Ameryki”. Jednak, według niego, na razie jest za wcześnie, by mówić o „reakcji”.

„To oczywiście będzie komplikować stosunki rosyjsko-amerykańskie. Uważam, że to szkodliwe”, – powiedział prezydent Federacji Rosyjskiej państwowej agencji informacyjnej RIA „Nowosti”.

W tym tygodniu Senat USA zdecydowaną większością głosów przegłosował wzmocnienie sankcji przeciwko Rosji za jej kampanię wywierania wpływu na wynik wyborów prezydenckich w USA w 2016 roku.

Nowe sankcje, zatwierdzone przez senatorów w środę, zostały skierowane przeciwko obywatelom rosyjskim, którzy mają związek z łamaniem praw człowieka, dostawami broni syryjskiemu rządowi, przeprowadzaniem szkodliwych ataków cybernetycznych, a także są powiązani z rosyjskimi służbami wywiadu i obrony.

Aby były wiążące, proponowane sankcje muszą zostać zatwierdzone przez Izbę Reprezentantów USA i podpisane przez prezydenta Donalda Trumpa. Dlatego też Putin powiedział, że należy obserwować, jak sytuacja będzie się rozwijać.

„Myślę, że należy obserwować, co w końcu z tego wyniknie”, – powiedział Putin. „Ale obecnie mówienie o jakichś krokach w odpowiedzi jest przedwczesne, musimy zobaczyć, jak to się skończy”.

Biały Dom na razie nie zawiadomił, czy Trump podpisze ustawę lub wyrazi weto. Równocześnie sekretarz stanu Rex Tillerson, występując w tym tygodniu w Kapitolu, ostrzegł, że proponowane działania mogą prowadzić do zakończenia dialogu z Moskwą.

Zwrócił się do kongresmenów z prośbą, aby dać administracji Trumpa „swobodę manewru, aby móc wzmocnić presję na Rosję, jeśli będzie to konieczne w przyszłości”.

Republikański senator John McCain, jeden z głównych krytyków Rosji w Senacie, po głosowaniu w sprawie ewentualnych sankcji oświadczył, że Ameryka nie może tracić czasu „w kwestii ukarania Rosji, a Stany Zjednoczone muszą dać Putinowi jasno do zrozumienia, że nie będą tolerować ataków na swoją demokrację”.

Putin nie uznał dużego znaczenia efektywności proponowanych sankcji, mówiąc, że „coś trzeba będzie poprawić, coś trzeba będzie dodatkowo zrobić, na coś zwrócić szczególną uwagę, jednak nowe sankcje nie zapędzą Rosji w ślepą uliczkę ani nie doprowadzą do jakiegoś załamania”.

Artykuły powiązane