Dziś w Warszawie odbędzie się spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej i Beneluksu

Dziś w Warszawie odbędzie się spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej i Beneluksu
Spotkanie szefów rządów Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Luksemburga, Belgii i Holandii odbędzie się z inicjatywy Beaty Szydło.

Premier Polski Beata Szydło spotka się dziś przed południem z szefem rządu Holandii Markiem Rutte a następnie powita pozostałych premierów państw Beneluksu i Grupy Wyszehradzkiej.

Jak wiadomo, Polska sprawuje prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej do końca czerwca tego roku, od 1 lipca pracami V4 pokierują Węgry. Dzisiaj po południu na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się ceremonia oficjalnego przekazania przewodnictwa w tej Grupie.

Kancelaria Premiera poinformowała, że celem spotkania jest kontynuacja dialogu na kluczowe tematy związane z agendą unijną oraz przyszłością Unii Europejskiej. Wizyta będzie okazją do nawiązania ściślejszej współpracy z państwami Beneluksu w odniesieniu do dalszego rozwijania relacji Unia Europejska - kraje Partnerstwa Wschodniego.

Jak przekazuje Polskie Radio, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich Andrzej Sadecki przypomniał, że podobne spotkania w takim gronie już miały miejsce, choć ostatnio nie były one częste. W związku z tym, że obecnie kraje Beneluksu i Grupy Wyszehradzkiej w wielu kwestiach unijnych mają jednak odmienne zdanie trwają poszukiwania różnych formatów do rozmów o przyszłości Unii Europejskiej.

„Belgia, Holandia i Luksemburg opowiadają się za pogłębieniem integracji europejskiej i nie mają nic przeciwko Unii wielu prędkości, czego my się obawiamy, rozbieżności są również w kwestiach migracyjnych”, – powiedział ekspert.

Sadecki zaznaczył, że takie spotkanie to dobra okazja do wymiany opinii na tematy unijne. Zwłaszcza, że Grupa Wyszehradzka umożliwia rozmowę z innymi partnerami z zewnątrz, jak na przykład z Rumunią, Bułgarią, Chorwacją, Słowenią czy państwami bałtyckimi.

Artykuły powiązane