Rada UE przedłużyła sankcje przeciwko Rosji

Rada UE przedłużyła sankcje przeciwko Rosji
W poniedziałek, 19 czerwca, szefowie MSZ na posiedzeniu Rady UE w Luksemburgu zatwierdzili skoordynowany 6 czerwca przez stałych przedstawicieli krajów UE wniosek o przedłużenie o rok sankcji wobec Rosji z powodu aneksji Krymu.


Zgodnie z treścią komunikatu zamieszczonym na stronie internetowej Rady UE, decyzja ta została podjęta w poniedziałek w Luksemburgu w ramach posiedzenia ministrów spraw zagranicznych UE.

„Dobrze znacie ramy, w których taka decyzja została podjęta. Te granice nie uległy zmianie”, – powiedział rozmówca, prezentując dziennikarzom w Brukseli porządek obrad Rady UE do Spraw Zagranicznych.

Europejski urzędnik dodał, że „nic nie zrobiono w celu wprowadzenia zmian”. „Więc spodziewamy się, że nastąpi przedłużenie sankcji”, – zaznaczył.

Przy tym jego kolega wezwał obecnych, aby nie mylili „krymskich” sankcji z gospodarczymi, które UE wiąże z wykonaniem porozumień z Mińska.

„Te sankcje obowiązują do końca lipca. Jest to rozwiązanie, które jest obecnie w fazie kształtowania i które nie zostało włączone do porządku poniedziałkowych obrad Rady”, – powiedział kolega urzędnika z UE.

Ministrowie przedłużyli bez dyskusji do 23 czerwca 2018 roku środki ograniczające, podjęte w odpowiedzi na „bezprawną aneksję” Krymu i Sewastopola przez Rosję.

„Środki te stosuje się do obywateli UE i przedsiębiorstw, założonych w UE. Ich działanie ogranicza się do terytorium Krymu i Sewastopola”, – można przeczytać w tym dokumencie.

W dokumencie przypomina się również, że ta kategoria sankcji obejmuje zakaz importu do UE produktów z Krymu i Sewastopola, inwestycje na Krymie i w Sewastopolu, usługi związane z działalnością turystyczną na Krymie i w Sewastopolu; eksport wielu produktów i technologii na Krym i do Sewastopolu dla sektorów transportowych, telekomunikacyjnych i energetycznych, a także dla branży naftowo-gazowej i sektora wydobywczego.

Przypomnijmy, że 6 czerwca stali przedstawiciele krajów Unii Europejskiej bez dyskusji przedłużyli sankcje wobec Rosji z powodu aneksji Krymu.

Ponadto, 14 czerwca Senat USA przyjął projekt ustawy o rozszerzeniu sankcji wobec Rosji.

Artykuły powiązane