Wprowadzenie wiz z Federacją Rosyjską stworzy problemy, kontrola biometryczna jest optymalnym rozwiązaniem – Klimkin

Wprowadzenie wiz z Federacją Rosyjską stworzy problemy, kontrola biometryczna jest optymalnym rozwiązaniem – Klimkin
Tryb wizowy z Federacją Rosyjską nie da pożądanego efektu, uważa szef MSZ.

Klimkin uważa biometryczną kontrolę cudzoziemców za lepsze rozwiązanie niż tryb wizowy z Federacją Rosyjską, przekazuje ZN.ua.

Wprowadzenie trybu wizowego z Federacją Rosyjską stwarza znaczące problemy, dlatego decyzja o sprawdzaniu danych biometrycznych przy przekraczaniu granicy ukraińskiej przez cudzoziemców jest optymalna, oświadczył minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin.

"Po prostu wprowadzenie wiz (...) nie da tego efektu, który chcemy. Wręcz przeciwnie: stworzy to poważne problemy w kontekście tego, że Rosja wykorzysta te je, by prowadzić zarówno prowokacje, jak i świadomą politykę ograniczeń dla obywateli Ukrainy, którzy mieszkają na terenach okupowanych, na terytorium okupowanego Krymu, jeśli chodzi o przyjeżdżanie na terytorium Ukrainy", - podkreślił minister podczas godziny pytań do rządu w Radzie Najwyższej­.

Klimkin przypomniał, że Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony podjęła decyzję o utworzeniu systemu kontroli danych biometrycznych cudzoziemców i osób bez obywatelstwa przy wjeździe na Ukrainę.

"Na podstawie szczegółowej analizy podjęto taką decyzję i uważamy, że to rozwiązanie jest optymalne oraz popierają je nasi przyjaciele i partnerzy", - podkreślił szef resortu dyplomatycznego.

Minister powiedział, że system ten będzie wprowadzany stopniowo.

Przypominamy, że na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony w dniu 10 lipca prezydent Ukrainy Petro Poroszenko poinformował o wprowadzeniu kontroli biometrycznych dla obywateli zagranicznych, którzy przekraczają ukraińską granicę. Według szefa państwa niezbędny dla wdrażania innowacji pakiet normatywno-prawnych dokumentów został już przygotowany.

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksandr Turczynow ogłosił z kolei wprowadzenie mechanizmu wstępnej rejestracji obywateli Federacji Rosyjskiej, którzy zamierzają wjechać na Ukrainę, sprawdzania danych biometrycznych na granicy, rejestracji Rosjan na Ukrainie w miejscu tymczasowego pobytu, a także ich przemieszczania się po kraju.

Artykuły powiązane