Władimir Putin przybył do Abchazji w rocznicę wojny gruzińsko-rosyjskiej

Władimir Putin przybył do Abchazji w rocznicę wojny gruzińsko-rosyjskiej
Prezydent Rosji oświadczył, że Rosja będzie zapewniać bezpieczeństwo Abchazji.

Poinformowała o tym służba prasow AP, podczas wizyty głowy Federacji Rosyjskiej w Abchazji.

"Abchazja to ważny partner i sojusznik Rosji, z którymi łączy nas wspólna historia i duchowe pokrewieństwo. Rosja będzie dalej wspierać rozwój społeczno-gospodarczy Abchazji, wiarygodne zapewniać jej bezpieczeństwo i przedstawiać światowe wsparcie polityczne", — oświadczył Władimir Putin.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Gruzji potępiło podróż prezydenta Rosji Władimira Putina do Abchazji.

"Takie cyniczne działanie w dziewiątą rocznicę wojny rosyjsko-gruzińskiej prowadzi do legitymizacji przemocy zmiany granic suwerennego państwa za pomocą agresji, etnicznych czystek i okupacji. Tym krokiem Kreml na próżno stara się wspierać i legitymizować swój okupacyjny reżim", — oświadczono w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Gruzji.

W resorcie osądzono wizytę Putina w Abchazji i nazwano ją "rażącym naruszeniem norm i zasad prawa międzynarodowego".

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych wzywa Federację Rosyjską do przerwania swoich prowokacyjnych działań przeciwko gruzińskiej państwowości i poszanowania integralności terytorialnej i suwerenności kraju. MSZ wzywa społeczność międzynarodową prawidłowo ocenić agresywne kroki Moskwy i podjąć skuteczne środki, które zapewnią wykonanie przez Federację Rosyjską swoich międzynarodowych zobowiązań, w tym Porozumienia o zawieszeniu broni z dnia 12 sierpnia 2008 r." — napisano w oświadczeniu.

Artykuły powiązane