sobota, 12 sierpień 2017 18:16

Polska wyjaśniła, dlaczego należy zburzyć pomniki żołnierzy radzieckich

ZSRR wraz z Niemcami ponoszą odpowiedzialność za rozpętanie II wojny światowej.

Oświadczył o tym minister spraw zagranicznych Polski Witold Waszczykowski, komentując słowa ambasadora Federacji Rosyjskiej Siergieja Andriejewa o konieczności zachowania pomników żołnierzy radzieckich w podzięce za uwolnienie od nazizmu, poinformowało wydanie wPolityce.pl.

„Chciałbym przede wszystkim skorygować tę narrację historyczną, ponieważ nie można rozpoczynać historii stosunków polsko-radzieckich, stosunków polsko-rosyjskich od 1945 roku, od momentu uwolnienia Polski spod okupacji niemieckiej”, — podkreślił Waszczykowski.

Szef MSZ przypomniał, że Związek Radziecki „bardzo mocno przyczynił się do wybuchu II wojny światowej”, ponieważ „razem z Niemcami napadł na Polskę”.

Według Waszczykowskiego, ZSRR, prowadząc wojnę z Niemcami, „prowadził ją we własnym interesie, bo na tamten moment już od kilku lat sam był ofiarą niemieckiej agresji”.

„Ja bym zaczął od skorygowania historii tej narracji, z przytoczenia faktów”, — podkreślił minister.

Przypomnijmy, że w lipcu prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o zakazie propagowania komunizmu, która przewiduje rozbiórkę radzieckich pomników. Ustawa wchodzi w życie po upływie trzech miesięcy od momentu jej podpisania.

 

Praca w Polsce