Erdoğan nazwał szefa niemieckiego MSZ „ministrem-katastrofą”

Erdoğan nazwał szefa niemieckiego MSZ „ministrem-katastrofą”
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan w bardzo ostrych słowach wypowiedział się o ministrze spraw zagranicznych Niemiec Sigmarze Gabrielu, który ostatnio go skrytykował.

„Kim jesteś, aby mówić z prezydentem Turcji? Nie przekraczaj swoich granic!”, - tak Erdoğan zwrócił się do Gabriela za kulisami w trakcie transmitowanej dla tureckiej telewizji oficjalnej imprezy w mieście Denizli, pisze o tym Focus.

Nazywał on niemieckiego polityka „ministrem-katastrofą” i podkreślił, że ten nie powinien rozmawiać z głową państwa, a ze swoim odpowiednikiem – szefem MSZ Turcji (Gabriel, zanim stanął na czele MSZ, pełnił funkcję ministra gospodarki Niemiec).

Erdoğan wyśmiał również reakcję niemieckich polityków na swój apel do niemieckich Turków, aby nie głosowali na partie rządzącej koalicji i Zielonych w nadchodzących wyborach parlamentarnych.

Przy tym turecki przywódca oświadczył, że Turcji jest zupełnie obojętne, jakie kroki Niemcy będą podejmować dalej: „Nie jest dla nas ważne, czy Niemcy pozostawią otwarte drzwi. Mamy dość drzwi”.

Przypomnijmy, że w zeszłym tygodniu Erdoğan wezwał Turków żyjących w Niemczech, aby zbojkotowali w nadchodzących wyborach Unię Chrześcijańsko-Demokratyczną Niemiec (partia kanclerz Angeli Merkel), Socjaldemokratyczną Partię Niemiec (jednym z liderów jest Sigmar Gabriel) i Zielonych, nazywając je „wrogami Turcji”. W odpowiedzi na to Gabriel oskarżył Erdoğana o „brutalną ingerencję w wewnętrzne sprawy Niemiec” i podżeganie do nienawiści. W minioną sobotę niemiecki dyplomata skrytykował również aresztowanie w Hiszpanii na żądanie Ankary obywatela Niemiec, pisarza z tureckimi korzeniami Doğana Akhanlı i wezwał do nie wydawania go tureckim władzom.

Artykuły powiązane