Surkow i Volker przedstawili „świeże pomysły” w sprawie Ukrainy

Surkow i Volker przedstawili „świeże pomysły” w sprawie Ukrainy
Spotkanie asystenta prezydenta Federacji Rosyjskiej Władisława Surkowa ze specjalnym przedstawicielem USA ds. Ukrainy Kurtem Volkerem w Mińsku miało charakter zapoznawczy.

Rosyjska agencja Interfax dowiedziała się o tym od poinformowanego źródła.

„Spotkanie było stonowane, miało raczej oficjalny, zapoznawczy charakter. Strony z szacunkiem, uważnie wysłuchały swoich stanowisk”, – powiedział rozmówca agencji.

Surkow jest przy tym zadowolony ze spotkania, informuje agencja TASS.

„Zgodziliśmy się, że obecna sytuacja na południowym wschodzie Ukrainy nie może urządzać ani strony konfliktu, ani sił zewnętrznych, promujących uregulowanie”, – powiedział po rozmowach.

Jak mówi Surkow, „dyskusja toczyła się w duchu wzajemnego szacunku i zainteresowania, szczerze, poważnie, bez iluzji i uprzedzeń”.

„Sprzyjanie postanowieniom porozumienia mińskiego nie ulegało wątpliwościom: obie strony zaproponowały świeże pomysły i nowatorskie podejście do ich realizacji”, – zapewnił asystent Władimira Putina.

„Porozumieliśmy się w sprawie kontynuowania wspólnej pracy. Ustalaliśmy tematy następnego spotkania. Zgodziliśmy się, że proces pokojowy zarówno na torze politycznym, jak i w sektorze bezpieczeństwa może i powinien toczyć się szybciej”, – powiedział.

„Dobre spotkanie”, – podsumował Surkow.

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Białorusi Dmitrij Mironczyk poinformował, że spotkanie Surkowa i Volkera za zamkniętymi drzwiami trwało około trzech godzin: rozpoczęło się około 14:00, a zakończyła się po godzinie 17:00.

W ambasadzie USA w Mińsku „Radio Wolna Europa” zostało poinformowane, że briefing Volkera dla prasy odbędzie się 22 sierpnia w Wilnie, gdzie wyruszy on, by przeprowadzić negocjacje z rządem Litwy w sprawie uregulowania kwestii ukraińskiej.

Artykuły powiązane