wtorek, 12 wrzesień 2017 16:51

Dodon oczekuje, że Ukraina zrezygnuje z „niesprawiedliwej” ustawy oświatowej

Prezydent Mołdawii Igor Dodon skrytykował uchwaloną przez Radę Najwyższą Ukrainy ustawę o szkolnictwie i wezwał Ukrainę do zrewidowania swojej nowej polityki w stosunku do mniejszości narodowych.

Dodon napisał o tym na swojej stronie na Facebooku.

„Wyrażam zaniepokojenie z powodu sytuacji dużej społeczności Rumunów i Mołdawian, przebywających na terytorium Ukrainy, społeczności, która dzisiaj ryzykuje poddaniem się denacjonalizacji w wyniku niesprawiedliwego prawa, uchwalonego w Kijowie”, - napisał Dodon.

Dodon zaznaczył, że rozumie obawy Rumunów, Mołdawian i przedstawicieli innych grup etnicznych, którzy proszą o pomoc ze strony sąsiednich państw i organizacji międzynarodowych.

„Będąc prezydentem Republiki Mołdawii, zwracam się do kijowskich władz z apelem, aby zrewidowały swoją nową politykę w stosunku do mniejszości etnokulturowych. Przypominam im, że w Mołdawii prawa społeczności ukraińskiej są przestrzegane. Tutaj istnieje wiele szkół z ukraińskim jako językiem nauczania. Zachęcam do równie konstruktywnego podejścia ze strony sąsiedniego państwa”, - napisał Dodon.

Dodon ma nadzieję, że obecne władze polityczne w Kijowie „są świadome negatywnych skutków tej ustawy i wykonają odpowiednie kroki, aby ich uniknąć”.

„Liczę na mądrą decyzję moich ukraińskich kolegów w imię dobrych stosunków międzyetnicznych na Ukrainie, a także w imię dobrych stosunków z państwami, których diaspory mieszkają na terytorium Ukrainy”, - oświadczył prezydent Mołdawii.

W zeszłym tygodniu MSZ Węgier skrytykowało przyjętą przez ukraiński parlament ustawę o oświacie, stwierdzając, że narusza ona prawa mniejszości węgierskiej.

Rumunia i Polska również zawiadomiły o swoich obawach w związku z ewentualnym naruszeniem praw mniejszości narodowych.

 

Praca w Polsce