wtorek, 12 wrzesień 2017 17:54

Poroszenko oczekuje poparcia Francji na drodze integracji Ukrainy z UE

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko przyjął delegację senatorów Francji, na czele z kierownikiem Grupy Przyjaźni „Ukraina-Francja” Hervem Moreau.

Zawiadamia o tym służba prasowa głowy państwa.

„Strony omówiły sytuację na Donbasie i na Krymie. Szef państwa wyraził zaniepokojenie w związku z systematycznym naruszaniem porozumień z Mińska ze strony Rosji i wspieranych przez nią bojówkarzy, miedzy innymi poprzez ciągłe prowokacje, które podważają realizację inicjatywy na rzecz trybu wstrzymania ognia z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego, a także utrudniają działalność Specjalnej Misji Monitoringowej OBWE”, - czytamy w komunikacie.

Poroszenko poparł zamiar odwiedzenia przez grupę francuskich senatorów strefy ATO, aby na miejscu zapoznać się z sytuacją na Ukrainie, związaną ze zbrojną agresją Rosji.

Strony omówiły stan wdrażania na Ukrainie reform politycznych i gospodarczych.

Kierownik Grupy Przyjaźni „Ukraina-Francja” Herve Moreau pogratulował wprowadzenia reform na Ukrainie w warunkach rosyjskiej agresji: „Jesteśmy pewni, że przez te dwa lata, które minęły od czasu naszej poprzedniej wizyty, na Ukrainie pod waszym kierownictwem udało się wprowadzić wiele reform w różnych sferach: walka z korupcją, reforma sektora bankowego i energetycznego. Wynik ten naprawdę zadziwia, tym bardziej, że reformy te są wprowadzane w warunkach rzeczywistej wojny. Dlatego chcemy serdecznie pogratulować wam tych osiągnięć”.

Z kolei prezydent Ukrainy wyraził nadzieję na poparcie przez Francję dalszych kroków na drodze do integracji Ukrainy z Unią Europejską.

Za nieprzerwane wsparcie integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy, a także istotny wkład w rozwój ukraińsko-francuskiej międzyregionalnej współpracy parlamentarnej prezydent wręczył senatorowi Francji, liderowi Grupy Przyjaźni „Ukraina-Francja” Herve’owi Moreau order „Za zasługi” III stopnia.

 

Praca w Polsce