czwartek, 14 wrzesień 2017 09:26

Hrojsman: Ukraina to bardzo tolerancyjny kraj

Minister spraw zagranicznych i minister edukacji Ukrainy spotkają się z ambasadorami krajów UE i wytłumaczą im szczegóły ustawy „O edukacji”, uchwalonej przez Radę Najwyższą Ukrainy w dniu 5 września i skrytykowaną przez szereg państw.

Powiedział o tym 12 września podczas inspekcji naprawy drogi „Kijów-Znamenka” premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman.

„Chcę podkreślić jedną rzecz. Należy pamiętać jedno: Ukraina to bardzo tolerancyjny kraj, który jest w pełni przywiązany do wartości demokratycznych. Mowa o wypełnieniu wszystkich zobowiązań międzynarodowych w zakresie języków mniejszości narodowych. Ale nie mniej ważne jest stanowisko mówiące, że mamy swój ojczysty język państwowy i powinien być on stosowany na terenie całego naszego państwa. Dlatego ustawa o szkolnictwie daje możliwość zapewnienia normalnego dostępu do języków mniejszości narodowych i daje nowe możliwości rozwoju naszego języka ojczystego”, – powiedział Hrojsman.

Jak powiedział, polecił on ministrowi spraw zagranicznych i ministrowi edukacji Ukrainy przeprowadzić spotkania z ambasadorami krajów UE w celu wyjaśnienia szczegółów ustawy.

15 września około 12:00 w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Ukrainy zaplanowano spotkanie z zagranicznymi ambasadorami w celu wyjaśnienia im reformy edukacyjnej. Poinformował pierwszy zastępca ministra spraw zagranicznych Ukrainy Wadim Prystajko zawiadamia UNN.

Dodał, że na spotkaniu będzie więcej niż pięciu posłów.

"To do czego się zobowiązaliśmy w sumie - to nauczanie języków. To znaczy, że jesteśmy gotowi dać możliwość wszystkim ludziom uczyć się języka jako takiego. Nie oznacza to, że finalnie musimy uczyć na konkretnym języku, na przykład geografię, matematykę, fizykę", — powiedział pierwszy zastępca ministra spraw zagranicznych Ukrainy.

 

Praca w Polsce