Juncker zaproponował przejście na euro we wszystkich krajach UE

Juncker zaproponował przejście na euro we wszystkich krajach UE
Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker podczas przemówienia w Parlamencie Europejskim zaproponował wprowadzenie euro we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Jak poinformowało wydanie Deutsche Welle, zdaniem Junckera, wschodnioeuropejscy członkowie UE także powinni dołączyć do strefy euro.

Zaproponował stworzenie osobnego rozdziału wydatków w budżecie UE do rozszerzenia strefy euro. Według jego koncepcji, środki te powinny wzmocnić gospodarkę niestabilnych państw UE i ułatwić im przejście na euro.

Należy zaznaczyć, że Polska przystępucjąc do Unii Europejskiej zobowiązała się do przyjęcia wspólnej waluty jednak na chwilę obecną nie rozpatruje przystąpienia do strefy Euro, gdyż nie zostały określone dla tego ramy czasowe. Jak powiedziała premier Beata Szydło, ze względu na sytuację ekonomiczno-polityczną w Unii Europejskiej Polska nie widzi takiej potrzeby aby wchodzić do klubu.

"Będzie to rozważane tylko wtedy, kiedy będzie to korzystne dla Polski. - Na razie nie jest", - zaznaczyła szefowa polskiego rządu.

Artykuły powiązane