czwartek, 14 wrzesień 2017 08:47

Kronika Saakaszwili – dzień 3

Aresztowanie za udział w zamieszkach na granicy, rehabilitacja poszkodowanych pograniczników, wiec w Czerniowcach i zapowiedź wizyty w Kijowie oraz komentarz Kurta Vokera.

Sąd aresztował podejrzanego o udział w zamieszkach podczas przekraczania granicy przez byłego prezydenta Gruzji, lidera partii politycznej "Ruch Nowych Sił" Michaiła Saakaszwilego i jego zwolenników w punkcie granicznym "Szeginie" w obwodzie lwowskim, czytamy w komunikacie służby prasowej Głównego Zarządu Policji Narodowej w obwodzie lwowskim, informuje "112 Ukraina"

Pogranicznicy, którzy ucierpieli w trakcie starć na przejściu granicznym "Szeginie" 10 września, będą potrzebować 10 dni na rehabilitację, zawiadamia służba prasowa PSGU. Deputowani Ołeh Laszko i Ihor Mosijczuk podarowali imienne zegarki czterem z nich, którzy wcześniej byli uczestnikami działań wojennych na froncie wschodnim, oświadczył Mosijczuk na Facebooku. Funkcjonariusze służby granicznej otrzymali uszkodzenia tkanek miękkich, układu mięśniowo-szkieletowego i obręczy barkowej. Jeden z pograniczników został ranny głowę. Wszyscy poszkodowani znajdują się w placówce medycznej resortu.

Saakaszwili na antenie kanału NewsOne oświadczył, że na Ukrainie należy stworzyć warunki, w których obecna władza odejdzie w wyniku wyborów.

"Naturalnie, ta władza na wyborach nie zamierza odchodzić. Ale musimy stworzyć warunki, aby odeszła w wyniku wyborów. Co trzeba dla tego zrobić. Teraz objadę regiony, dwa-trzy tygodnie będę jeździć, zbierać wszystkie oczekiwania narodu, słuchać ludzi. Potem z tymi roszczeniami przyjedziemy do Kijowa i przedstawimy te roszczenia władzy" — powiedział Saakaszwili.

Były szef obwodu odeskiego zamierza w najbliższy wtorek, 19 września, przyjechać do Kijowa. Oświadczył o tym w czasie przemówienia na Placu Centralnym w Czerniowcach.

"Przejadę się jeszcze do wielu innych miast, a potem przemieścimy się do Kijowa. 19-ty (września - red.) – jest to dzień, jak słyszałem, ktoś mi po drodze powiedział, dzień Archanioła Michała (nie wiem) - stróża Kijowa. Trzeba Kijów pilnie ratować! Wszyscy przeniesiemy się do Kijowa i tam będziemy się znajdować. To będzie początek" – powiedział Saakaszwili.

Specjalny przedstawiciel USA na Ukrainie Kurt Volker powiedział, że były szef Odeskiej Obwodowej Administracji Państwowej Micheil Saakaszwili ma prawo być sądzony w ukraińskim sądzie. Wideo z komentarzem Volkera opublikowano na Facebooku Saakaszwilego.

Według Kurta Volkera, prezydent Ukrainy Petro Poroszenko nie powinien był zatrzymywać Micheila Saakaszwilego, a powinien był zaoferować mu skupienie się na zagadnieniach praworządności i zarządzania państwem.

"Ukraina – kraj praworządności. Ktokolwiek, na przykład, były prezydent Saakaszwili, ma prawo do rozpatrzenia sprawy w ukraińskim sądzie. Mam nadzieję, że skończy się eskalacja politycznego dramatu i wszyscy skoncentrują się na decyzji w świetle prawa. To dla Ukrainy nie mniej ważne, niż walka z korupcją i reformy gospodarcze" — powiedział Volker.

Saakaszwili nie może być ekstradowany do Gruzji do wydania wyroku w jego sprawie przez gruziński sąd, powiedział zastępca ministra sprawiedliwości Ukrainy Denys Czenyszow, informuje "112 Ukraina".

"Nic na Ukrainie się nie stało, z wyjątkiem przejścia Saakaszwili przez granicę. Te dokumenty, które przyszły do nas i Prokuratury Generalnej w odniesieniu do Saakaszwilego, mówią o tym, że w Gruzji rozpatrywane są sprawy karne odnośnie jego osoby. To nie jest kolejny etap w realizacji ekstradycji i na tym etapie Ministerstwo Sprawiedliwości nie bierze udziału", — powiedział urzędnik.

Dodał, że Saakaszwili ma prawo odwołać się od decyzji o pozbawieniu go obywatelstwa w ukraińskim sądzie, ale on z tego jeszcze nie skorzystał.

 

Praca w Polsce