Poroszenko i nowy sekretarz generalny OBWE omówili rozmieszczenie misji pokojowej ONZ na Donbasie

Poroszenko i nowy sekretarz generalny OBWE omówili rozmieszczenie misji pokojowej ONZ na Donbasie
Prezydent Ukrainy poprosił Gremingera o współpracę w zakresie dostarczenia Specjalnej Misji Monitoringowej nowego wyposażenia technicznego.

Prezydent Petro Poroszenko przeprowadził w Kijowie spotkanie z nowo mianowanym sekretarzem generalnym OBWE Thomasem Gremingerem. W trakcie spotkania strony skoordynowały również podejścia do rozmieszczenia misji pokojowej ONZ na terenie całego okupowanego Donbasu.

Petro Poroszenko podkreślił znaczenie budowania intensywnego dialogu między OBWE i ONZ w tej sprawie, informuje służba prasowa głowy państwa.

Petro Poroszenko poinformował również o rozwoju sytuacji na Donbasie, implementacji postanowień porozumienia mińskiego, a także przedstawił wizję strategii deokupacji Krymu.

Rozmówcy omówili działalność SMM OBWE i potrzebę wzmocnienia operatywnej pracy misji. Petro Poroszenko zwrócił się do sekretarza generalnego z prośbą o pomoc w przyznaniu SMM nowego wyposażenia technicznego, co podniesie jakość codziennej pracy obserwatorów. Podkreślono znaczenie pełnego i nieograniczonego dostępu SMM OBWE do całego tymczasowo okupowanego terytorium Donbasu, w tym niekontrolowanego odcinka rosyjsko-ukraińskiej granicy.

Prezydent wezwał sekretarza generalnego OBWE do wykorzystania wszystkich możliwych mechanizmów organizacji, by uwolnić ukraińskich więźniów politycznych w Rosji i na Krymie, a także zakładników przetrzymywanych przez rosyjskie wojska okupacyjne na Donbasie.

Wcześniej prezydent Petro Poroszenko spotkał się z pierwszym zastępcą szefa MFW.

Artykuły powiązane